Uczniowie nie wrócą po feriach do szkół? Wyjątkiem mogą być dwa województwa

Uczniowie nie wrócą po feriach do szkół? Wyjątkiem mogą być dwa województwa
W ciągu najbliższych godzin mamy się dowiedzieć, czy po feriach szkoły zostaną otwarte. Minister zdrowia zaznacza, że brane są pod uwagę tylko dwie opcje.

Jeszcze do niedawna minister edukacji przekonywał, że rozważanych jest aż pięć wariantów powrotu uczniów do szkół po feriach. Najbardziej prawdopodobny zakładał, że do normalnej nauki wrócą dzieci z klas I-III, które najbardziej cierpią z powodu zdalnego nauczania. Minister przekonywał również, że być może dołączą do nich ósmoklasiści i maturzyści, którzy przygotowują się do egzaminów.

O tym, który scenariusz będzie realizowany mieliśmy się dowiedzieć w ubiegły piątek. Późnym wieczorem Przemysław Czarnek zakomunikował jednak, że nadal nie ma decyzji w tej sprawie.

Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował natomiast, że brane są pod uwagę już tylko dwa scenariusze. Żaden nie jest do końca optymistyczny. Jeden zakłada przedłużenie nauki w trybie zdalnym dla wszystkich uczniów w kraju.

- Druga opcja, która pojawiła się w piątek dotyczy ewentualnego uruchomienia nauki w klasach I-III, ale tylko w tych regionach, które w tej chwili wydają się najmniej obciążone dolegliwością pandemii - takie dwa województwa w tej chwili to jest województwo małopolskie i świętokrzyskie - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że decyzja w sprawie szkół będzie opierać się nie tylko na dziennej liczbie nowych zakażeń w Polsce, ale również tym, co dzieje się w innych państwach europejskich.

"Czekamy z utęsknieniem na dzieci"

- Szkoły w Małopolsce są gotowe na powrót dzieci - zapewnia Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. - Myślę, że z wielką radością wszystkie szkoły w Małopolsce otworzą się i przyjmą uczniów z klas I-III, marząc o tym żeby w kolejnych etapach wrócili wszyscy. Czekamy z utęsknieniem na dzieci - dodaje kurator Nowak.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera powiedział dziś w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, że w najbliższych godzinach należy się spodziewać komunikatu w sprawie dalszej pracy szkół.

Tymczasem w całym kraju ruszyły dziś testy przesiewowe dla nauczycieli z klas I-III. Mają potrwać cały tydzień.