Nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przed seniorami

12.01.2021

Nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przed seniorami
Ponad 68 proc. ankietowanych uważa, że nauczyciele powinni zostać zaszczepieni jako jedni z pierwszych, zaraz po lekarzach i personelu medycznym.

W sondażu przeprowadzonym na początku stycznia przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" badani byli pytani, kto ich zdaniem powinien być uprzywilejowany w dostępie do szczepień. Każdy mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że priorytetowo powinni zostać zaszczepieni lekarze i personel medyczny (88,2 proc.). Tuż za nimi nieoczekiwanie znaleźli się nauczyciele. Zdaniem ponad 68 proc. badanych to właśnie oni powinni otrzymać szczepionki zaraz po medykach. 64,5 proc. ankietowanych uznało, że szczepienia powinny być dostępne w pierwszej kolejności dla seniorów.

Czterech na dziesięciu pytanych uważa, że uprzywilejowani powinni być też funkcjonariusze służb mundurowych.

W dalszej kolejności są urzędnicy państwowi i sportowcy. Tylko 5,1 proc. ankietowanych jest zdania, że priorytetowo powinni zostać potraktowani przedstawiciele świata kultury.

Tymczasem z informacji przekazanych wczoraj przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera wynika, że nauczyciele właśnie wypadli z kolejki do szczepień.

15 stycznia ma zostać uruchomiona centralna rejestracja na szczepienia, ale zapisywać się będą mogły jedynie osoby powyżej 80. roku życia. Z kolei 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów, a 25 stycznia osób powyżej 70. roku życia.

Dopiero w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia na szczepionki będą mogły zapisywać się pozostałe osoby z tzw. grupy I, czyli m.in. seniorzy poniżej 70. roku życia oraz nauczyciele. Kiedy dokładnie rozpoczną się szczepienia tych osób na razie nie wiadomo.

Jeszcze pod koniec grudnia minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że szczepienia nauczycieli zostaną przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego.

Zdaniem Arkadiusza Boronia, szefa małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego nauczyciele powinni zostać zaszczepieni jak najszybciej. - Rozumiemy potrzebę zaszczepienia seniorów, ale te osoby mogą bezpiecznie przebywać w izolacji. Jeśli chcemy myśleć o otwarciu szkół, to w pierwszym rzędzie powinniśmy zaszczepić nauczycieli - apeluje Arkadiusz Boroń.

Rząd zdecydował, że 18 stycznia do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie z klas I-III. Od wczoraj trwa testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa. Zdaniem rządzących ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie szkół.

SzM
12.01.2021 19:30
Kłamstwo nic takiegonie ma miejsca. Nauczyciele i pracownicy oświaty nie należę do elit. Będę liczne kolejne zaskarżenia