Nauczyciele wypadli z kolejki do szczepień

Nauczyciele wypadli z kolejki do szczepień
Dopiero w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia nauczyciele będą mogli zapisać się na szczepienie. I to pod warunkiem, że dostawy szczepionek będą realizowane zgodnie z planem.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera poinformował dziś o najbliższych planach rządu dotyczących szczepień.

15 stycznia ma zostać uruchomiona centralna rejestracja na szczepienia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wszystkie osoby z grupy pierwszej (w tym nauczyciele) będą mogły się wówczas rejestrować. Ma to dotyczyć jedynie seniorów powyżej 80. roku życia.

Z kolei 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów, a 25 stycznia osób powyżej 70. roku życia.

Dopiero w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - jeśli nic się nie zmieni, jak zaznacza minister Dworczyk - na szczepionki będą mogły zapisywać się pozostałe osoby z grupy I, czyli m.in. seniorzy poniżej 70. roku życia oraz nauczyciele. Kiedy dokładnie rozpoczną się szczepienia tych osób na razie nie wiadomo.

Jeszcze pod koniec grudnia minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że szczepienia nauczycieli zostaną przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego.

Zdaniem Arkadiusza Boronia, szefa małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego nauczyciele powinni zostać zaszczepieni jak najszybciej.

- Rozumiemy potrzebę zaszczepienia seniorów, ale te osoby mogą bezpiecznie przebywać w izolacji. Jeśli chcemy myśleć o otwarciu szkół, to w pierwszym rzędzie powinniśmy zaszczepić nauczycieli - apeluje Arkadiusz Boroń.

Dziś rozpoczęła się za to akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Chodzi o osoby pracujące w klasach I-III i personel szkolny. W całym kraju chęć skorzystania z bezpłatnego testu zgłosiło ok. 160 tys. osób. W samej Małopolsce takich osób jest 10,5 tys.

Z ostatnich badań wynika, że 68 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się. jeszcze w listopadzie ten odsetek wynosił 43 proc.