Tour de Konstytucja wraca do Dobczyc. Uczniowie też są zaproszeni

Tour de Konstytucja wraca do Dobczyc. Uczniowie też są zaproszeni

Fot. Tour de Konstytucja

Wydarzenie o nazwie Tour de Konstytucja znów pojawi się w małopolskich Dobczycach. Tym razem jest to przystanek na żądanie. - Chcemy po raz kolejny pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla każdego, także dla uczniów podstawówki - mówią organizatorzy.

Spotkanie zaplanowano na niedzielę, 7 listopada, w godzinach od 13 do 15. Na rynku w Dobczycach pojawią się m.in. były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar , sędziowie Igor Tuleya, Waldemar Żurek, czy Paweł Juszczyszyn, a także Zbigniew Hołdys i Andrzej Chyra.
Organizatorzy zaznaczają, że niedzielna wizyta w Dobczycach to forma wsparcia dla dyrektorki SP nr 1 i nauczycieli z tej szkoły.

Przypomnijmy. Cała sprawa miała swój początek 8 czerwca tego roku. Kiedy “Tour de Konstytucja” pojawiła się na rynku w Dobczycach nauczyciele z pobliskiej podstawówki postanowili, w ramach lekcji, przyjść z dziećmi na to wydarzenie. Uczniowie otrzymali biało-czerwone flagi i egzemplarze Konstytucji. Sędzia Waldemar Żurek, który brał udział w spotkaniu, wyjaśnił im znaczenie art. 72 Konstytucji, który mówi o prawach dzieci. Następnie jeden z uczniów przyznał, że słyszał w mediach, że prezydent łamie Konstytucję i chciał się dowiedzieć dlaczego tak jest. Sędzia Waldemar Żurek wyjaśnił mu, że prezydent Andrzej Duda, który powinien być strażnikiem Konstytucji w nocy, po kryjomu zaprzysiężył nielegalnych sędziów Trybunału i że może kiedyś osądzić go za to Trybunał Stanu.

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka oraz Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty zażądali do burmistrza Dobczyc zawieszenia dyrektorki w pełnieniu obowiązków. Na początku października Tomasz Suś przychylił się do ich wniosku. Sprawa trafiła też przed komisję dyscyplinarną dla nauczycieli, pierwsza rozprawa zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Rzecznik dyscyplinarny domaga się dla Sutkowskiej trzyletniego zakazu wykonywania zawodu. Problemy mają również nauczyciele.

Od kilku tygodni trwa akcja wysyłania do dobczyckiej podstawówki kartek ze słowami wsparcia dla dyrekcji i nauczycieli.

Teraz organizatorzy wydarzenia postanowili ich dodatkowo wesprzeć. - Pragniemy okazać im wsparcie. Chcemy po raz kolejny pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla każdego (także dla uczniów podstawówki) i nie ma nic wspólnego z polityką. Chcemy pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla Was - piszą organizatorzy w zaproszeniu na spotkanie.

Zaznaczają, że Tour de Konstytucja to “radosne wydarzenie, całkowicie apolityczne i nastawione na edukację. Dla każdego, absolutnie każdego - komu wartości płynące z Konstytucji są bliskie”.