Pieniądze na sprzęt komputerowy również dla nauczycieli w przedszkolach

18.12.2020

Pieniądze na sprzęt komputerowy również dla nauczycieli w przedszkolach
Kraków przygotowuje się na przejście przedszkoli w tryb pracy zdalnej. Miasto właśnie podjęło decyzję o przekazaniu przedszkolom 800 tys. złotych na zakup sprzętu komputerowego do prowadzenia zajęć on-line.

Decyzję o zwiększeniu planów finansowych przedszkoli samorządowych (oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) z przeznaczeniem na zakup sprzętu potrzebnego pracownikom przedszkoli do pracy z dziećmi w sposób zdalny, Kraków podjął w ubiegłym tygodniu.

Na ten cel miasto chce przeznaczyć w sumie 800 tys. złotych. Dyrektorzy przedszkoli będą je mogli wykorzystać na zakup tabletów lub komputerów, a następnie - w razie potrzeby -wypożyczyć je nauczycielom prowadzącym zajęcia z dziećmi w formule on-line.

Jak podkreślają krakowscy urzędnicy decyzja miasta ma związek z tym, że nauczyciele pracujący w przedszkolach zostali pominięci przez rząd i nie dostali dofinansowania w wysokości 500 złotych na zakup sprzętu komputerowego. Z tego programu mogli skorzystać wyłącznie nauczyciele ze szkół prowadzący zdalne lekcje.

Minister edukacji tłumaczył to tym, że przedszkola cały czas pracują stacjonarnie i w związku z tym nauczyciele nie mają potrzeby zaopatrywać się w sprzęt.

- Jeśli będzie trzeba przejść na tryb zdalny, będziemy poszukiwać rozwiązań - stwierdził minister Przemysław Czarnek na jednej z konferencji prasowych.

O to, by nauczyciele przedszkolni również otrzymali rządowe dofinansowanie na zakup sprzętu apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Arkadiusz Boroń, szef małopolskiego oddziału ZNP na naszych łamach nazwał decyzję ministerstwa edukacji to “przejawem małostkowości”. - Za chwilę może się okazać, że przedszkola znów przejdą w tryb pracy zdalnej i wówczas trzeba będzie pisać kolejne rozporządzenie - stwierdza Arkadiusz Boroń.