Nauczyciele znów zostaną przetestowani. Czy wszyscy uczniowie wrócą do szkół?

Nauczyciele znów zostaną przetestowani. Czy wszyscy uczniowie wrócą do szkół?
Testy przesiewowe nauczycieli klas I-III zostaną powtórzone na początku lutego. Na podstawie wyników tych badań rząd będzie podejmował decyzję o otwarciu szkół dla starszych roczników.

Dziś podczas kolejnej internetowej sesji pytań i odpowiedzi moderowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, w której wzięli udział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski, padło pytanie o powrót do szkół starszych uczniów.

- Nie można odpowiedzieć konkretnie na to pytanie - stwierdził Adam Niedzielski.

Minister przyznał, że decyzja o puszczeniu od 18 stycznia do szkół klas I-III była podejmowana “z duszą na ramieniu, bo cały czas liczba niewiadomych, z którymi mamy do czynienia jest bardzo duża”. Dalej minister przyznał, że choć w Polsce mamy w ostatnim czasie spadek zachorowań, to jednak towarzyszy temu dość duża liczba zgonów. - Może to wynikać z tego, że koronawirus uderzył teraz w grupę seniorów, która do świąt dość dobrze się izolowała, ale zaraziła się podczas świąt - stwierdził Niedzielski.

Zaraz jednak minister dodał, że u naszych sąsiadów jest znacznie gorzej.

Adam Niedzielski zapowiedział, że "mniej więcej za dwa tygodnie zostaną powtórzone badania przesiewowe nauczycieli na obecność koronawirusa". Takie badania zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu na grupie ok. 139 tys. osób uczących w klasach I-III oraz pracujących w szkołach na innych stanowiskach. Koronawirusa wykryto u niemal 3 tys. osób, czyli ok. 2 proc. przebadanych.

- Powtórzymy badania na początku lutego i zobaczymy, jak będzie wyglądał ten wskaźnik i być może na tej podstawie będziemy podejmować decyzję co robimy dalej - zapowiada minister Niedzielski.

19.01.2021 19:55
Jestem nauczycielem zawodu. Chodze 3 dni w tygodniu do szkoły na normalne lekcje z uczniami. Nikt nie pomyślał nawet by mnie testować? Czy znowu to nauczyciel gorszego sortu? Za chwilę nie będzie komu uczyć zawodu. Gdzie znajdziecie nauczyciela mechanika , nauczyciela kolejnictwa czy optyka?? Często to nauczyciele 50 lub 60+