Chwilowa radość dla ponad 130 tysięcy nauczycieli i pracowników szkół, którzy odebrali swoje wyniki

Ze 190 tys. nauczycieli, którzy zgłosili chęć przetestowania się na obecność koronawirusa ostatecznie w badaniach wzięło udział 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Zakażenie wykryto u 2591 osób, czyli u 2 proc. przebadanych.

Akcja testowania nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa trwała od 11 do 17 stycznia i była związana z powrotem do stacjonarnej nauki uczniów z klas I-III. W zamyśle testy miały uchronić przed roznoszeniem wirusa.

Jeszcze pod koniec grudnia Ministerstwo Zdrowia podawało w oficjalnym komunikacie, że z informacji zebranych przez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wynika, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys.

Ostatecznie na badanie nie stawiło się ponad 50 tys. osób z deklarowanej przez ministra zdrowa grupy. Najmniejsze zainteresowanie badaniami wykazali nauczyciele i pracownicy szkół z województwa podlaskiego i opolskiego. Najchętniej ci mieszkający w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 %), podkarpackim (85%) i zachodniopomorskim (83 %) oraz lubelskim, lubuskim i łódzkim (81%).

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ci, którzy poddali się testom sceptycznie podchodzą jednak do ogłoszonych dziś wyników.

- Przetestowaliśmy się. Blisko 100 proc. nauczycieli pracujących z dziećmi młodszymi podczas lekcji i w świetlicy oraz pracowników niepedagogicznych, którzy jeszcze nie chorowali na COVID-19. Odebraliśmy wyniki i wiemy, że w dniu pobrania wymazu, tj. we wtorek między 16:00 a 17:00, byliśmy „negatywni” - pisze na swoim profilu facebookowym Jolanta Gajęcka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie. - Co nam to dało? Chwilową radość. Chcielibyśmy być bezpieczni dla innych i chcielibyśmy, aby inni byli bezpieczni dla nas od poniedziałku przez kolejne miesiące i lata.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

oooo
19.01.2021 23:27
A u nas w szkole nikogo nie przetestowali. Pomimo, że nauczyciele zapisali się na testy, nikt się z nimi nie skontaktował.
Agata
18.01.2021 20:47
a ja do dziś wyniku nie mam.