Nauczyciele boją się powrotu do szkoły? Minister edukacji: pandemia na szczęście wyhamowała

23.06.2020

Wbrew temu co sądzi minister edukacji, nauczyciele chcą od września wrócić przed tablicę. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez “Głos Nauczycielski”. Również nasza sonda nie pozostawia złudzeń.

Nauczycielu, jak Twoim zdaniem powinien funkcjonować system edukacji w nowym roku szkolnym?" – pyta w ankiecie na swojej stronie internetowej "Głos Nauczycielski". Do wyboru daje cztery odpowiedzi:

Należy powrócić do zajęć stacjonarnych w szkołach z zachowaniem koniecznych zaleceń sanitarnych

Należy opracować i wdrożyć nowoczesny system edukacji zdalnej działający do czasu wygaśnięcia epidemii

Należy wprowadzić system hybrydowy: część zajęć w formule zdalnej a część w tradycyjnej

To zależy od sytuacji przed nowym rokiem szkolnym, dziś jest za wcześnie, by wypowiadać się na ten temat

Okazuje się, że ponad 60 proc. osób biorących udział w ankiecie chce powrotu do szkoły, a 13 proc. uzależnia to od sytuacji przed nowym rokiem szkolnym. Tylko 11 proc. chciałoby wdrożenia nowoczesnego systemu zdalnej edukacji do czasu ustania epidemii.

"Miasto Pociech" również zamieściło na swoim portalu sondę w tej sprawie. Zadaliśmy naszym czytelnikom tylko jedno pytanie: “Czy szkoły powinny zostać otwarte od września bez względu na rozmiar epidemii?”. Do tej pory 90 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie!

Wyniki tych ankiet stoją w sprzeczności ze słowami ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, który dwa tygodnie temu na antenie Polskiego Radia stwierdził, że widzi spore obawy po stronie nauczycieli o powrót do szkoły.

Minister edukacji: pandemia wyhamowała

Otwarcia szkół od września coraz głośniej domagają się również rodzice.

Ze strony MEN płyną natomiast sprzeczne komunikaty. Raz pada zapowiedź, że resort przygotowuje rozwiązania prawne i techniczne, by kontynuować od września zdalną edukację, a za chwilę słyszymy, że epidemii właściwie już nie ma.

Wczoraj minister edukacji Dariusz Piontkowski, w ramach kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, spotkał się z mieszkańcami Ełku. Radio5 zapytało ministra, czy we wrześniu będzie kontynuowana nauka przez internet?

"Pandemia na szczęście wyhamowała, ustabilizowała się - stwierdził minister w odpowiedzi. - Jeżeli będzie podobna sytuacja jak w tej chwili będziemy wracali do nauczania tradycyjnego. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe. Te kilka miesięcy nauki na odległość pokazało, że nawet najnowocześniejsze środki komunikacji nie zastąpią jednak kontaktu nauczyciela z uczniami, są pewne ograniczenia i techniczne, ale również mentalne" - zauważył minister.

Fot. fotolia

Matka
25.07.2020 01:12
Zdalne nauczanie było męczące ,ale i moje i twoje dziecko może przechodzić covid ciężko ,to może być ten ułamek procenta, bezmyślnością jest wysyłanie dzieci do szkoły na jesieni. Kto odpowie jeśli moje dziecko zmuszone do pójścia do szkoły umrze, albo jego rodzic chóru na choroby towarzyszące ? Minister czy rodzice ,którzy dla wygody domagają się powrotu dzieci ,bo tak wygodniej ?
Obywatel
27.06.2020 14:29
Wszystkie podręczniki akademickie wirusologii mówią jednoznacznie: dzieci ani nie chorują ani nie przenoszą koronawirusów, także ostatnie badania dotyczące obecnego koronawirusa to potwierdzją: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-23/school-children-don-t-spread-coronavirus-french-study-shows?fbclid=IwAR1JEoi0J7faiRNXtQ8JHeGLnR7Q8wpCRNLhn_EOsoOJnBM5T82cTxV2UqQ