Nauczyciele boją się powrotu do szkoły? Minister edukacji: pandemia na szczęście wyhamowała

23.06.2020

Wbrew temu co sądzi minister edukacji, nauczyciele chcą od września wrócić przed tablicę. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez “Głos Nauczycielski”. Również nasza sonda nie pozostawia złudzeń.

Nauczycielu, jak Twoim zdaniem powinien funkcjonować system edukacji w nowym roku szkolnym?" – pyta w ankiecie na swojej stronie internetowej "Głos Nauczycielski". Do wyboru daje cztery odpowiedzi:

Należy powrócić do zajęć stacjonarnych w szkołach z zachowaniem koniecznych zaleceń sanitarnych

Należy opracować i wdrożyć nowoczesny system edukacji zdalnej działający do czasu wygaśnięcia epidemii

Należy wprowadzić system hybrydowy: część zajęć w formule zdalnej a część w tradycyjnej

To zależy od sytuacji przed nowym rokiem szkolnym, dziś jest za wcześnie, by wypowiadać się na ten temat

Okazuje się, że ponad 60 proc. osób biorących udział w ankiecie chce powrotu do szkoły, a 13 proc. uzależnia to od sytuacji przed nowym rokiem szkolnym. Tylko 11 proc. chciałoby wdrożenia nowoczesnego systemu zdalnej edukacji do czasu ustania epidemii.

"Miasto Pociech" również zamieściło na swoim portalu sondę w tej sprawie. Zadaliśmy naszym czytelnikom tylko jedno pytanie: “Czy szkoły powinny zostać otwarte od września bez względu na rozmiar epidemii?”. Do tej pory 90 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie!

Wyniki tych ankiet stoją w sprzeczności ze słowami ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, który dwa tygodnie temu na antenie Polskiego Radia stwierdził, że widzi spore obawy po stronie nauczycieli o powrót do szkoły.

Minister edukacji: pandemia wyhamowała

Otwarcia szkół od września coraz głośniej domagają się również rodzice.

Ze strony MEN płyną natomiast sprzeczne komunikaty. Raz pada zapowiedź, że resort przygotowuje rozwiązania prawne i techniczne, by kontynuować od września zdalną edukację, a za chwilę słyszymy, że epidemii właściwie już nie ma.

Wczoraj minister edukacji Dariusz Piontkowski, w ramach kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, spotkał się z mieszkańcami Ełku. Radio5 zapytało ministra, czy we wrześniu będzie kontynuowana nauka przez internet?

"Pandemia na szczęście wyhamowała, ustabilizowała się - stwierdził minister w odpowiedzi. - Jeżeli będzie podobna sytuacja jak w tej chwili będziemy wracali do nauczania tradycyjnego. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe. Te kilka miesięcy nauki na odległość pokazało, że nawet najnowocześniejsze środki komunikacji nie zastąpią jednak kontaktu nauczyciela z uczniami, są pewne ograniczenia i techniczne, ale również mentalne" - zauważył minister.

Fot. fotolia