Minister edukacji ma nadzieję na powrót uczniów. Minister zdrowia nie rekomenduje otwierania szkół

Fot. pixabay.com

Minister edukacji ma nadzieję, że starsi uczniowie wrócą na lekcje jeszcze w lutym. Minister zdrowia “absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół” i zapowiada kolejne testy dla nauczycieli.

O termin otwarcia szkół dla uczniów starszych klas był dziś pytany minister zdrowia Adam Niedzielski. - Najpierw chcemy zobaczyć efekty otwarcia szkół dla klas I-III - stwierdził minister i zapowiedział, że w drugim tygodniu lutego zostaną powtórzone badania przesiewowe nauczycieli. - Dopiero w oparciu o te wyniki będziemy podejmować decyzje - stwierdził Niedzielski.

Resort zdrowia w drugim tygodniu stycznia przeprowadził testy na obecność koronawirusa u ok. 140 tys. nauczycieli klas I-III i innych pracowników szkół wracających do pracy po niemal 3-miesięcznej przerwie. Zakażenie wykryto wówczas u 2 proc. badanych.

Minister zdrowia zaznaczył dziś, że sytuacja w szkołach po otwarciu drzwi dla klas I-III jest “dobra”. Obecnie 133 szkoły w całym kraju pracują w trybie zdalnym lub mieszanym w zakresie kształcenia uczniów z klas I-III.

Adam Niedzielski rozwiał jednak nadzieje na szybkie otwarcie szkół dla starszych uczniów.

- Ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół - powiedział dziś rano minister będąc gościem Radia Zet . - Jeżeli okaże się, że otwarcie szkół dla uczniów z klas 1-3 nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji.

Na razie - podkreślił Niedzielski - w kwestii szkół "nic nie będzie się działo".

O przyszłość uczniów był dziś pytany również minister edukacji. Przemysław Czarnek w porannej audycji Polskiego Radia stwierdził, że w dalszym ciągu ma nadzieję, że szkoły zostaną otwarte jeszcze w lutym.

Ponad 30 procent Polaków chce otwarcia szkół pierwszej kolejności

Z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawnej" 22 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich osób wynika, że Polacy są za otwarciem szkół dla uczniów z klas IV-VIII.

Na pytanie "co powinno być otwierane/rozmrażane w pierwszej kolejności, gdy rząd będzie znosił obostrzenia" 30,3 proc. odpowiedziało, że najpierw powinno się zdecydować o powrocie do szkół dzieci z klas IV - VIII.

26,1 proc. badanych sądzi, że "otwierane i rozmrażane" w pierwszej kolejności powinny być restauracje i bary.

13,1 proc. respondentów oceniło, że młodzież powinna wrócić do szkół średnich.

7,6 proc. ankietowanych wskazało, że otwierane powinny być hotele; 6,1 proc. - galerie handlowe, zaś 4,9 proc., że siłownie i kluby fitness.