Kurator Nowak u Prawicowego geja kpi z autorów petycji w sprawie jej odwołania

Kurator Nowak u Prawicowego geja kpi z autorów petycji w sprawie jej odwołania
W sieci trwa zbiórka podpisów pod petycją o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty. Akcję skomentowała sama zainteresowana: - Jestem rozczarowana. Kiepskie są to stwierdzenia i wynikają chyba z histerii.

Coraz więcej środowisk domaga się dymisji Barbary Nowak ze stanowiska. Obecnie w sieci trwa zbiórka podpisów pod kolejną już petycją w tej sprawie. Tym razem apel do ministra edukacji i wojewody małopolskiego przygotowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci - Małopolska.

Autorzy petycji przypominają liczne rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi Barbary Nowak. Piszą, że są poważnie zaniepokojeni sposobem zarządzania oświatą w Małopolsce.

“Pani Barbara Nowak przez cały okres sprawowania funkcji Małopolskiego Kuratora Oświaty pozostaje aktywna politycznie, często wypowiadając się na tematy bieżące w mediach społecznościowych czy udzielając wywiadów - czytamy w petycji. - Nasze poważne zaniepokojenie budzi fakt, że część jej wypowiedzi ma charakter mocno kontrowersyjny, a niekiedy nawet wulgarny (...) Znaczna część jej wypowiedzi ma charakter politycznej publicystyki, lekceważącej uznawane w świecie dane naukowe”.

Twórcy petycji podnoszą również sprawę postępowań dyscyplinarnych wszczynanych przeciwko małopolskim nauczycielom. Piszą, że w wyniku porozumienia z wojewodą, małopolska kurator ma ogromny wpływ na sprawy dyscyplinarne prowadzone w województwie.

“(...) Kurator otrzymała uprawnienia powoływania zarówno rzeczników dyscyplinarnych, jak i członków komisji dyscyplinarnych, którzy orzekają w sprawach wszczynanych przez rzeczników. Co więcej, pani Kurator otrzymała prawo, wyrażania bądź niewyrażania zgody na każde postępowanie. Powoduje to, że może osobiście wpływać na postępowania dyscyplinarne nauczycieli zarówno poprzez decyzje personalne, jak i blokowanie bądź wszczynanie spraw wedle swoich osobistych preferencji" - czytamy w petycji.

Faktem jest, że wcześniej wojewodowie również podpisywali podobne porozumienia z kuratorami oświaty, ale - jak zaznacza w rozmowie z nami prezydent Krakowa Jacek Majchrowski - za poprzednich kuratorów postępowań dyscyplinarnych nie było tak dużo jak obecnie. - Jest to niepokojące, ale my nic nie możemy tu zrobić - podkreśla prezydent Majchrowski.

Autorzy petycji apelują do ministra edukacji i wojewody o “jak najszybsze odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty i powołanie na to stanowisko osoby otwartej, kompetentnej, opanowanej, kulturalnej i przede wszystkim mającej szacunek dla każdego człowieka”.

Do tej pory petycję podpisało ponad 3700 osób, ale szanse na odwołanie kuratorki są znikome.

Akcję skomentowała niedawno sama zainteresowana. W wywiadzie, jakiego udzieliła blogerowi, występującemu pod nazwą "Prawicowy gej - Waldemar Krysiak" Nowak stwierdziła z ironią: - Jestem rozczarowana. Kiepskie są to stwierdzenia i wynikają chyba z histerii.

Argumenty przedstawiane przez autorów petycji nazwała kłamstwem i manipulacją. - Jeśli ktoś chce mnie odwołać, to powinien mieć argumenty. Tu jest stek bzdur, które można obalić. Nie są one zgodne z rzeczywistością. Brakuje wiedzy prawniczej i każdej innej. To daleko posunięte bajkopisarstwo, czekam na poważne argumenty - stwierdziła Nowak.

meneles
14.04.2021 00:10
Barbara mówi: brakuje wiedzy prawniczej i każdej innej. To daleko posunięte bajkopisarstwo, czekam na poważne argumenty(!) - lista zarzutów do niej jest przeogromna, a ona "mówi prawdę' to chyba ktoś tu zwariował.