Którzy uczniowi jako pierwsi wrócą do szkół? Co się zmieni na maturze i egzaminie ósmoklasisty?

Niemal 4 mln uczniów od poniedziałku uczy się zdalnie. - Będziemy dążyć do jak najszybszego ich powrotu do szkół - zapewnił dziś podczas konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek. Zapowiedział też, że w pierwszej kolejności do nauczania stacjonarnego wrócą tegoroczni maturzyści, ósmoklasiści i uczniowie ostatnich klas szkół zawodowych.

Dziś minister edukacji po raz pierwszy zabrał oficjalnie głos w sprawie ponownego zamknięcia szkół. O tym, że klasy IV-VIII i szkoły średnie przechodzą w tryb zdalnego nauczania informował w ubiegły piątek sam premier Mateusz Morawiecki, minister Czarnek nie był obecny na zorganizowanej wówczas konferencji prasowej. Obok premiera stanęli za to ministrowie zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej.

Dziś podczas wirtualnego spotkania z mediami Czarnek zaznaczył, że w zdalnym nauczaniu jest obecnie niemal 4 mln uczniów, a 2,5 mln uczy się stacjonarnie.

- Polskie szkoły są bezpieczne, jedynie 2 proc. wszystkich zakażeń pochodzi ze środowiska szkolnego, ale zwiększona mobilność społeczeństwa związana z uczęszczaniem dzieci do placówek doprowadziła do ich zamknięcia - stwierdził Przemysław Czarnek.

Następnie dodał, że nic nie zastąpi nauczania stacjonarnego i że rząd będzie dążyć do jak najszybszego powrotu dzieci do szkół.

- W pierwszej kolejności, być może już po 8 listopada, do szkół wrócą maturzyści, ósmoklasiści i uczniowie szkół zawodowych, którzy w tym roku szkolnym będą zdawać egzaminy - zapowiada minister Czarnek.

Jeśli rzeczywiście tak się stanie problem mogą mieć nauczyciele, którzy nie mają możliwości prowadzenia lekcji online na terenie szkoły. Wielu z nich będzie musiało przyjechać do pracy, by przeprowadzić lekcje ze starszymi uczniami, a potem biec do domu, by zasiąść przed komputerem i prowadzić zajęcia zdalne dla młodszych.

Minister Czarnek po raz kolejny zapowiedział też zmiany w tegorocznych egzaminach. Wykluczył na razie możliwość rezygnacji z egzaminu ósmoklasisty. Zapewnił natomiast, że dziś pracę zaczęły specjalne zespoły, które mają określić jaki zakres materiału będzie potrzebny, by zdać maturę i napisać egzamin ósmoklasisty.

Minister zauważył, że uczniowie, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów są potrójnie poszkodowani. Po pierwsze ubiegłorocznym strajkiem nauczycieli, po drugie wiosennym lockdownem, a po trzecie obecną sytuacją.

- Dlatego musimy dostosować zakres wiedzy potrzebnej do egzaminów, tak by był on adekwatny do tego co uczniowie mogą przerobić podczas lekcji w szkole - stwierdził Czarnek.

Minister był też pytany o to, kiedy szkoły otrzymają fundusze na organizację zajęć wyrównawczych, które jeszcze w sierpniu obiecywał uczniom i nauczycielom minister Dariusz Piontkowski. Czarnek odpowiedział, że wniosek w tej sprawie został wysłany do ministerstwa finansów i MEN nadal czeka na decyzję w tej sprawie.

Wcześniej ministerstwo w przesłanej nam odpowiedzi sugerowało, że to samorządy powinny takie zajęcia finansować.

M. Lip
27.10.2020 20:23
Co to znaczy przerobić zakres wiedzy, czy na prawdę są to słowa osoby sprawującej pieczę na polską edukacją... przerobić to można liście na kompost albo kieckę na bardziej modną ale i do tego trzeba trochę umiejętności i kreatywności... masakra
M. Lip
27.10.2020 20:23
Hej
27.10.2020 19:39
Nie będę biegła do domu aby prowadzić zdalne dla innych klas. Jeżeli 8 klasy wrócą do szkoły to będę prowadzić zdalne ze szkoły. Dziś np. byłam w szkole i jeden nauczyciel prowadził ze szkoły: nie mógl się z Internetem połączyć. No ale to nie mój problem.