Co z testowaniem maturzystów przed egzaminem? Jest decyzja ministra edukacji

Co z testowaniem maturzystów przed egzaminem? Jest decyzja ministra edukacji

Fot. pixabay.com

Minister edukacji poinformował dziś o nowych zasadach przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w kolejnych latach. Przemysław Czarnek zapewnił też, że tegoroczne matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się stacjonarnie w zaplanowanym terminie. - Nie ma żadnego zagrożenia dla tych egzaminów - zapewnił szef resortu edukacji. Poinformował też o decyzji w sprawie testowania uczniów wchodzących na egzamin.

Podczas dzisiejszej “konferencji prasowej” Przemysław Czarnek mówił mi.in. o tym, jak będą wyglądać egzaminy w przyszłym roku i za dwa lata. Resort edukacji przychylił się do apeli rodziców oraz nauczycieli i zdecydował o przesunięciu terminu wprowadzania czwartej części egzaminu ósmoklasisty. Prawdopodobnie zostanie on wprowadzony dopiero w 2024 roku. Do tego czasu uczniowie będą pisać test wyłącznie z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Również przyszłoroczna matura ma być łatwiejsza. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Minister poinformował też o decyzji rządu w sprawie testowania uczniów wchodzących na egzamin.

- To co chcę podkreślić w sposób jednoznaczny, i to jest informacja dla tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów, nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami. Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów. Wystarczy reżim sanitarny, który był stosowany podczas egzaminów próbnych do tego, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestnikom egzaminów - stwierdził minister.

Kilka dni temu Przemysław Czarnek informował, że możliwość wykonania uczniom szybkich testów ze śliny tuż przed egzaminami jest brana pod uwagę, jako jeden z pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa zdających i pilnujących ich nauczycieli.

22.04.2021 10:06
Bardzo dobre i konkretne decyzje.Proponuję równie stanowczo podejść Panie Ministrze do utworzenia bloków tematycznych( z rozszerzoną do wyboru matematyką!biologią,j.polskim!czy historią!)zgodnych z indywidualnymi uzdolnieniami uczniów od klasy 4 (plastyka,muzyka,technika,w-f powinny być zajęciami dodatkowymi realizowanymi najwcześniej od 4-tej godziny lekcyjnej w miarę możliwości i stanu zdrowia uczniów również np.chorych,upośledzonych czy z orzeczonymi trudnościami).Wszystkim rodzicom na tym zależy,aby w naszym demokratycznym państwie uczeń miał możliwość zdawania egzaminu ósmoklasisty wybierając(tak jak to jest zresztą w liceum-wtedy byłaby kontynuacja i pełna spójność)profil oraz co najważniejsze poziom sprawdzanych umiejętności(np.ktoś kto wybiera się na profil matem.-fizyczny to pisze egzamin rozszerzony z tych przedmiotów,a podstawowy z j.polskiego i j.angielskiego-bo nie wybiera profilu humanistycznego w liceum),zaoszczędziłoby to konieczność przeprowadzania egzaminów do liceum,a także dziecko od 4-tej klasy mogłoby nie stresować się np. matematyką czy j.angielskim czy nawet j.polskim zdawanym na wysokim poziomie,jeśli jest naprawdę słabe z któregoś z tych przedmiotów a np. rewelacyjne z innego!