Przetestują maturzystów przed wejściem na egzamin? To jeden z pomysłów

Przetestują maturzystów przed wejściem na egzamin? To jeden z pomysłów

Fot. pixabay.com

Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wyklucza, że maturzyści przed wejściem na salę egzaminacyjną będą musieli przejść szybki test na obecność koronawirusa.

Czarnek był dziś rano gościem TVN24. Mówił między innymi o ewentualnym powrocie dzieci z klas I-III do szkół od 26 kwietnia.

Na pytanie przy jakiej liczbie zachorowań taki powrót będzie możliwy minister odpowiedział: - Nie sama liczba zakażeń jest decydująca, tylko sytuacja w służbie zdrowia i wydolność w służbie zdrowia. To jest też kwestia pewnej dynamiki koronawirusa. Widzimy od kilku dni i słyszymy dobre informacje pośród morza tych złych, dotyczących koronawirusa, że i miejsc w szpitalach jest coraz więcej i respiratorów jest coraz więcej. Jeśli to się utrzyma, to będzie wskaźnik i wskazówka, by podejmować dobre decyzje w oświacie.

Czarnek był też pytany o zbliżające się matury. Stwierdził, że próbne egzaminy pokazały, że można zachować reżim sanitarny i przeprowadzić egzaminy w sposób bezpieczny i w zaplanowanej formie.

Przyznał, że resort edukacji nie wyklucza testowania maturzystów na obecność koronawirusa szybkimi testami ze śliny. - To jeden z pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa podczas matur. Będziemy na ten temat rozmawiać - stwierdził Czarnek.

Dodał też, że we wtorek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Rady Konsultacyjnej ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, które poświęcone będzie między innymi zapewnieniu bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli podczas egzaminów.

Matury rozpoczynają się już 4 maja. W tym roku zrezygnowano z obowiązkowych ustnych egzaminów, chętni uczniowie będą mogli jednak do nich przystąpić. Matura pisemna ze wszystkich przedmiotów ma być natomiast łatwiejsza, ministerstwo zdecydowało o obniżeniu wymagań z uwagi na pandemię i trwającą od ponad roku z krótką przerwą nauką zdalną.