Barbara Nowak: Z radością powitajmy uczniów! Bądźmy opanowani i rozsądni.

28.08.2020

Barbara Nowak: Z radością powitajmy uczniów! Bądźmy opanowani i rozsądni.
"Wracamy do szkół!" - obwieściła entuzjastycznie na swoim twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i zaapelowała do nauczycieli: "Z radością powitajmy uczniów!"

Zgodnie z decyzją ministra edukacji, od 1 września szkoły w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej. O tym, jak zostanie ona zorganizowana mają decydować dyrektorzy szkół. Ci dwoją się i troją, żeby w niesprzyjających okoliczności zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom.

Rodzice otrzymują właśnie ze szkół informacje, jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny. Dla uczniów i nauczycieli nie będzie to łatwy czas. W niektórych szkołach wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w czasie przerw, w innych uczniom na wejściu będzie mierzona temperatura, część placówek wprowadza różne godziny rozpoczynania zajęć, zawieszone są wycieczki i zajęcia sportowe organizowane poza szkołą, a o wyjściu do kina czy teatru wielu uczniów będzie mogło jedynie pomarzyć. Starsi nauczyciele lub ci cierpiący na jakieś choroby przewlekłe drżą o swoje zdrowie i życie.

Do tej pory 5 krakowskich szkół wystąpiło do sanepidu z wnioskiem o wydanie zgody na nauczanie hybrydowe; władze Zakopanego poinformowały, że nie otworzą szkół wcześniej jak dopiero 28 września; a w Sławnie dyrektorzy wykorzystują tzw. dni wolne do dyspozycji dyrektora, by choć o kilka dni opóźnić rozpoczęcie roku szkolnego.

Minister edukacji: to działania polityczne

Jak reagują władze oświatowe? Minister edukacji na wczorajszej konferencji prasowej zauważył, że to wszystko, co dzieje się obecnie w szkołach “pokazuje, że część samorządów i dyrektorów nie chce dopuścić do tego, aby szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania”. Minister powołał się przy tym na sondaż, z którego wynika, że 70 proc. rodziców chce powrotu dzieci do szkół.

- Widzę, że część samorządów z powodów politycznych próbuje straszyć Polaków, że może wydarzyć się coś złego. Wygląda na to, że obecna sytuacja epidemiologiczna pozwala na powrót do zajęć stacjonarnych - zauważył Piontkowski.

Minister stwierdził też, że władze Zakopanego nie chcąc otworzyć szkół 1 września działają niezgodnie z prawem i w związku z tym w mieście powinien interweniować wojewoda w trybie nadzorczym.

“Nauczyciel jest po to, aby zawsze stać przy uczniu”

O uczniach i nauczycielach nie zapomniała również Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, która na swoim twitterze napisała:

"Wracamy do szkół!
Z radością powitajmy uczniów! Oni muszą poczuć się bezpieczni pod opieką troskliwych i odpowiedzialnych dorosłych. Ważny jest powrót do systematycznej nauki i pracy wychowawczej. Drugi człowiek, to nie wróg lecz kolega, nauczyciel. Bądźmy opanowani i rozsądni".

- Nauczyciel z mojej "rodziny" nie wyobraża sobie powrotu do szkoły… - skomentował ten wpis jeden z internautów.

"Przykre - odpowiedziała mu kurator Nowak - Dla mnie nauczyciel jest po to, aby zawsze stać przy uczniu. Tylko kontakt bezpośredni uczniów i nauczycieli buduje właściwe więzi, kształtuje emocje, pozwala się wszechstronnie rozwijać".

Magda Zarazka
29.08.2020 07:07
Pani kurator Nowak to dramatycznie niekompetentna osoba. Jestem pełna obaw jak to bedzie .Ta druga pani co to jechała do Japonii kołysząc samolotem bo nie mógł jej udźwignąć to też niewiele wie.
Ta z "gorszego sortu"
28.08.2020 20:48
Przykre, a nawet można by użyć jeszcze mocniejszych słów, gdyby to nie wykraczało poza słownictwo człowieka kulturalnego, to są słowa i zachowanie pani B. Nowak, które świadczą o niej, jej sposobie myślenia - upolitycznionym, pełnym służalczości wobec władzy i świeckiej i duchownej, podejściu do prawdy i kłamstwa, a przede wszystkim o pogardliwym i pełnym oszczerstw i uprzedzeń stosunku do innego człowieka i są dowodem na to, że nie zasługuje ona na miano "kuratora" i to na dodatek oświaty.