500 plus dla nauczycieli. Kto dostanie? Na co? Czy zwykły paragon wystarczy?

500 plus dla nauczycieli. Kto dostanie? Na co? Czy zwykły paragon wystarczy?
Minister edukacji narodowej poinformował, że jeszcze dziś podpisze rozporządzenie w sprawie rządowego wsparcia w wysokości 500 zł dla nauczycieli na zakup sprzętu do prowadzenia nauki zdalnej. Pieniądze mają trafić do uczących jeszcze w grudniu.

Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 300 mln złotych. Minister Przemysław Czarnek zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że 25 listopada organy prowadzące szkoły otrzymają środki na refundację.

LISTA SPRZĘTU, KTÓRY PODLEGA REFUNDACJI

Zwrot kosztów w wysokości 500 złotych ma dotyczyć sprzętu zakupionego po 1 września tego roku. Z zakupami trzeba się jednak pospieszyć, bo dofinansowanie będzie obejmować jedynie sprzęt zakupiony do dnia 7 grudnia.

W czasie krótkich konsultacji do projektu rozporządzenia ministerstwo otrzymało 1500 uwag, głównie od nauczycieli i dyrektorów szkół.

- Uwzględniając uwagi poszerzyliśmy katalog sprzętu i programów, które będą podlegać refundacji, uproszczona zostanie również forma występowania o zwrot środków - zapewnia Przemysław Czarnek.

Nauczyciel, chcąc otrzymać zwrot poniesionych kosztów, będzie musiał złożyć wniosek do dyrektora szkoły dołączając dowód zakupu sprzętu. MEN, po konsultacjach, zdecydowało, że w przypadku zakupu, który nastąpił od 1 września do 20 listopada wystarczy oryginał lub kopia paragonu oraz oświadczenie, że dotyczy on zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi. Wszystkie zakupy po 20 listopada trzeba będzie już udokumentować imiennym dowodem zakupu.

Świadczenie ma przysługiwać zarówno nauczycielom pracującym w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Nie dostaną go natomiast nauczyciele przedszkolni, bo - jak podkreśla minister Czarnek - refundacja dotyczy sprzętu niezbędnego dla nauczycieli, którzy nauczają na odległość.

- Przedszkola na szczęście pracują obecnie stacjonarnie. Jeśli będzie trzeba przejść na tryb zdalny będziemy poszukiwać rozwiązań - stwierdził Czarnek.

Podczas dzisiejszej konferencji Czarnek kilkakrotnie podkreślił, że rząd Mateusza Morawieckiego od początku pandemii przekazał już 1 miliard złotych na wsparcie edukacji zdalnej w Polsce, a jego zastępca Dariusz Piontkowski przypomniał, że nauczyciele od września otrzymali kolejną podwyżkę, co - jak zaznacza Piontkowski - daje nawet 1000 zł więcej dla nauczyciela dyplomowanego. - Nigdy się jeszcze tak nie zdarzyło, aby nauczyciele w ciągu trzech lat otrzymali wyższe wynagrodzenie łącznie o ok. 28 proc. - stwierdził wiceszef MEN.

Fot. pixabay.com