Miesięcznik "MIASTO pociech"

Nie będę płakać po pakietach Luty /2014

Nie będę płakać po pakietach Książeczka na dobry początek, podręcznik (razy pięć), karty ćwiczeń (również razy pięć), matematyka (razy pięć), wyprawka (razy dwa), podręcznik z ćwiczeniami do zajęć komputerowych z płytą CD, zeszyt do ćwiczeń w pisaniu, zeszyt z ćwiczeniami matematycznymi, karty plastyczne, linijka ułatwiająca czytanie, a na dodatek płyta CD z nagranymi lekturami.

Taki pakiet edukacyjny dostał w tym roku szkolnym mój pierwszoklasista. I choć pierwszy semestr jest już za nami, przyznam, że sama nadal mam problem z rozpoznawaniem, która książka do czego służy. Moje dziecko też się w tym gubi, dlatego już nie raz zdarzyło się, że nie odrobił zadania domowego, bo nie wiedział, czy ma to zrobić w kartach ćwiczeń, czy też zeszycie do ćwiczeń w pisaniu. Nie mówiąc już o tym, że część tych pozycji w ogóle nie jest wykorzystywana na lekcji, a więc kupując boks zapłaciłam przy okazji za wiele niepotrzebnych materiałów.

Rząd postanowił to ukrócić. Od przyszłego roku pakiety edukacyjne przestaną obowiązywać w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a dzieci dostaną za darmo elementarz – jeden wspólny do nauki języka polskiego, matematyki, przyrody i edukacji społecznej.

Pomysł wzbudził mnóstwo kontrowersji (piszemy o tym na stronach 4-6) , wciąż wiele jest niewiadomych, myślę jednak, że jeśli tylko miałoby się to przyczynić do pozbycia się z uczniowskich tornistrów pakietów edukacyjnych, to warto zaryzykować.

Niestety mojego dziecka reforma podręcznikowa już nie obejmie i w przyszłym roku szkolnym znów będziemy musieli zaopatrzyć się w boks, za który zapłacimy pewnie ponad 200 zł.

Co jeszcze u nas? W tym miesiącu podpowiadamy rodzicom jak wybrać szkołę dla dziecka. Dodatek specjalny na ten temat znajdziecie na stronach 18-27.

Zachęcamy też do lektury wywiadu z Andrzejem Kowalczykiem, prezesem Uzdrowiska Rabka i tatą 11-letniej Zuzi oraz 8-letniej Mai.

Z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak zdradza nam szczegóły Małopolskiej Karty Rodzinnej, którą już wkrótce dostaną małopolskie rodziny z minimum trójką dzieci.

Jak zwykle mamy też dla was sporo propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem.

Wejdźcie też na www.miastopociech.pl. Znajdziecie tam m.in. rankingi małopolskich szkół, artykuły na temat szkół i przedszkoli, przepisy na weekend, newsy edukacyjne i wiele innych.

pobierz numer