Wolność i samotność na maturze z języka polskiego

Wolność i samotność na maturze z języka polskiego
Niemal 270 tys. maturzystów w całym kraju przystąpiło dziś do matury z języka polskiego. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut. W sumie można było zdobyć 70 punktów. 21 wystarczy, by zaliczyć egzamin.

Matura z języka polskiego jest podzielona na dwie części. W pierwszej uczniowie odpowiadają na pytania do zamieszczonych fragmentów tekstów. W tym roku był to tekst Haliny i Tadeusza Zgółków pt. “Językowy savoir-vivre” oraz Ryszarda Koziołka pt. “Szkopuł i koniektura”.

Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania można było zdobyć 20 punktów.

Kolejne 50 można otrzymać za napisanie wypracowania (wymaganych jest ok. 250 słów). W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa tematy.

Pierwszy brzmiał: “Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury”.

Drugi temat tradycyjnie odnosił się do interpretacji wiersza. Tym razem maturzyści musieli zmierzyć się z utworem Anny Świrszczyńskiej pt. “Samotność”. Ich zadaniem było postawić tezę interpretacyjną i ją uzasadnić.

Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do pisemnego egzaminu z języka polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie podstawowym, a także przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do tego maturzyści muszą też zaliczyć egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego, które odbędą się w szkołach od 9 do 22 maja. Ostatni egzamin pisemny zaplanowano na 25 maja.

(ANKO)
Fot. pixabay.com