Uczniowie V LO zakpili z kuratorium oświaty. Barbara Nowak: to działanie godzące w porządek prawny

13.11.2019

Ankieta, będąca częścią kontroli doraźnej w V LO, miała - zdaniem wizytatorów z kuratorium - posłużyć do “opracowania rekomendacji i zaleceń służących rozwijaniu potencjału Szkoły” oraz wzmocnienia i rozwinięcia społeczności szkolnej. Okazała się jednak porażką kuratorium.

Nauczyciele wytknęli autorom liczne błędy ortograficzne, a uczniowie - jak informują w mediach społecznościowych - ustalili wspólną wersję udzielania odpowiedzi i napisali program automatycznie odpowiadający na pytania i przesyłający ankietę do kuratorium kilkanaście razy na minutę. Wizytatorzy mogli się więc dowiedzieć między innymi tego, że to kurator Nowak nie kryje swoich poglądów politycznych.

Barbara Nowak: to podżeganie do nieposłuszeństwa

Do tej pory małopolska kurator oświaty nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące ankiety zadane drogą mailową. Zamiast tego, dziś na oficjalnej stronie kuratorium pojawiło się oświadczenie, w którym można przeczytać, że “w trakcie analizy danych ankietowych na jaw wyszło, iż dane te zostały zniekształcone przez program automatycznie odpowiadający na pytania ankietowe tzw. bot. W opinii Małopolskiego Kuratora Oświaty - pisze Barbara Nowak -inspirowanie do stworzenia, a następnie uaktywnienie takiego oprogramowania jest działaniem nagannym, nie licującym z zasadami etyki i godzącym w porządek prawny. Jest także podżeganiem do nieposłuszeństwa wobec osób pełniących funkcje nadzorcze w systemie oświatowym państwa”.

Kurator Nowak zapowiada również, że “niezależnie od wskazanych działań, które zakłóciły przebieg czynności kontrolnych, Małopolski Kurator Oświaty będzie dążył do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy i ustalenia stanu faktycznego. Nie do zaakceptowania bowiem jest próba wymuszenia na Małopolskim Kuratorze Oświaty odstąpienia od czynności, których celem jest ochrona Praw Dziecka i Ucznia”.

Chodzi o bezpieczeństwo psychiczne uczniów

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że kontrola doraźna przeprowadzona w V LO zaplanowana została w związku z pismem, które do kuratorium złożyło troje absolwentów Szkoły.
“Pismo zawierało zarówno imiona i nazwiska autorów, jak i też adres do korespondencji, adres mailowy i telefon kontaktowy - zaznacza kurator Nowak. - Autorzy pisma spotkali się również z wizytatorami Kuratorium Oświaty w Krakowie i w rozmowie podtrzymali zarzuty stawiane jednemu z nauczycieli, który nadal pracuje w Szkole. Przedstawione w piśmie i podczas rozmowy zarzuty dotyczyły m.in. rzekomego łamania przez Nauczyciela zasady apolityczności szkoły poprzez prezentowanie na zajęciach dydaktycznych swoich poglądów politycznych oraz rzekomego łamania Praw Dziecka oraz Ucznia m.in. tych zdefiniowanych w art. 19 Konwencji Praw o Prawach Dziecka”.

"Należy z całą stanowczością podkreślić, - pisze dalej kurator oświaty - iż waga stawianych zarzutów, a przede wszystkim ich bezpośredni związek z bezpieczeństwem psychicznym uczniów, wymagał zaplanowania i zrealizowania czynności kontrolnych w sposób możliwie zróżnicowany i z udziałem różnych grup docelowych”.

Kuratorium zaznacza, że ankieta, przed udostępnieniem uczniom została przekazana dyrektorowi szkoły, a wypełniali ją uczniowie wybranych klas. Udział w ankiecie był dobrowolny.

Anna Kolet-Iciek
Fot MKO