Te dzieci mogą mieć poważny problem z dostaniem się do przedszkola

Te dzieci mogą mieć poważny problem z dostaniem się do przedszkola
W przyszłym tygodniu rozpocznie się w Krakowie rekrutacja do samorządowych przedszkoli. Od tego roku podczas naboru ma obowiązywać zupełnie nowe kryterium.

Elektroniczna rekrutacja ruszy 2 marca. Do końca miesiąca rodzice będą mogli składać wnioski o przyjęcie swoich pociech do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w samorządowych szkołach podstawowych. Dotyczy to wyłącznie dzieci, które do tej pory nie chodziły do przedszkola. Rodzice maluchów kontynuujących wychowanie przedszkolne w tym samym miejscu składają jedynie deklarację potwierdzającą wolę, by dziecko nadal chodziło na zajęcia w dotychczasowej placówce. Deklaracje te są przyjmowane od 24 do 28 lutego.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez urząd miasta przedszkola ogłoszą wyniki rekrutacji 24 kwietnia. Od 27 kwietnia do 8 maja rodzice będą musieli potwierdzić, że chcą by ich dziecko uczęszczało do przedszkola, do którego zostało przyjęte. Jeśli tego nie zrobią stracą miejsce. 11 maja przedszkola ogłoszą ostateczne listy przyjętych.

W tym roku, po raz pierwszy, o dostaniu się dziecka do przedszkola będzie decydowało nowe kryterium uchwalone przez krakowskich radnych w październiku ubiegłego roku.

Zgodnie z uchwałą najwięcej punktów rekrutacyjnych - 7 - otrzymają dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub zostały zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych (w jednym i drugim przypadku rodzice będą musieli dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie od lekarza).

Zdaniem radnych, to kryterium może skutecznie zamknąć drzwi przedszkola przed dziećmi, które nie zostały zaszczepione. Co prawda, gmina - niezależnie od tego - ma obowiązek zapewnić wszystkim chętnym dzieciom miejsce w przedszkolu, ale jak zaznaczają radni: nie musi to być przedszkole wybrane przez rodziców na pierwszym miejscu, czyli takie, na którym rodzicom najbardziej zależy, ale na przykład takie położone na drugim końcu miasta.

Wcześniej podobne zasady radni wprowadzili w przypadku rekrutacji do samorządowych żłobków, a także burs i internatów. Premiowanie zaszczepionych dzieci to jeden ze sposobów walki z tzw. ruchami antyszczepionkowymi. Statystyki pokazują, że gwałtownie rośnie liczba osób, które z różnych przyczyn odmawiają wykonania u swoich dzieci szczepień ochronnych. Jeszcze w 2010 r. odnotowano 3,4 tys. takich przypadków, obecnie jest to już ponad 40 tys.

Pozostałe kryteria, które obowiązywały podczas ubiegłorocznej rekrutacji pozostają bez zmian. I tak:

6 punktów otrzyma dziecko, którego droga z domu lub rodzica z miejsca pracy ewentualnie miejsca nauki w trybie stacjonarnym do przedszkola jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego.

Na 5 punktów będzie mógł liczyć maluch, którego rodzeństwo uczęszcza do wskazanego przedszkola

4 punkty otrzyma dziecko, które w danym roku szkolnym uczęszcza do jednego z krakowskich żłobków lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3.

3 punkty przysługują dziecku, które uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte do tego przedszkola

2 punkty otrzyma dziecko, którego rodzeństwo uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola lub tego samego zespołu szkolno-przedszkolnego.

Fot. pixabay.com