Miasto kupiło działkę, na której stoi szkoła. Skorzystają na tym także uczniowie innej podstawówki

16.01.2020

Kraków zapłacił ponad 8 mln złotych za działkę przy ul.Wileńskiej, na której znajduje się Szkoła Podstawowa nr 95. To dobra wiadomość nie tylko dla uczniów i nauczycieli tej szkoły, ale również pobliskiej społecznej podstawówki. Dlaczego?

Batalie sądowe i negocjacje dotyczące działki przy ul. Wileńskiej trwały wiele lat. Sprawa ma swój początek w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas dwie działki znajdujące się przy ul. Wileńskiej na osiedlu Wiśniowa zostały wywłaszczone za odszkodowaniem na potrzeby budowy szkoły podstawowej. Jednak przez pomyłkę urzędnika do ksiąg wieczystych nie wpisano Skarbu Państwa i nadal figurowali tam wywłaszczeni właściciele. W latach dziewięćdziesiątych ich prawomocni spadkobiercy sprzedali jedną z działek, na których zlokalizowany jest budynek szkoły. Od tego czasu teren kilkakrotnie zmieniał właścicieli.

W 2012 roku miastu udało się odzyskać jedną z dwóch nieruchomości, na której znajdują się boiska szkolne oraz sala gimnastyczna. Drugą (tę, którą wcześniej kilkukrotnie sprzedano) miasto planowało odzyskać na drodze sądowej poprzez zasiedzenie. Pod koniec 2017 roku sąd oddalił jednak powództwo miasta w tej sprawie.

Prezydent Krakowa wystąpił wówczas z powództwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej w celu ujawnienia jej prawa własności. Ponieważ kilka razy nieruchomość była sprzedawana należało wykazać, że kolejni nabywcy działali w złej wierze tzn. wiedzieli, że nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa, a nie ujawnionych w księdze wieczystej podmiotów. Udowodnienie tego jest jednak wyjątkowo trudne.

Ostatecznie w wyniku prowadzonych negocjacji 13 stycznia tego roku Kraków kupił nieruchomość przy ul. Wileńskiej za 8,4 mln zł.

To oznacza, że szkoła nie będzie musiała zmieniać swojej lokalizacji, a taka możliwość była wcześniej brana pod uwagę. Z ulgą mogą więc odetchnąć nie tylko uczniowie i nauczyciele “dziewięćdziesiątki piątki”, ale również Społecznej Szkoły Podstawowej nr 7, która wynajmuje od miasta budynek przy ul. Stanisława ze Skalbmierza. To tam miasto w ostateczności planowało przenieść szkołę z ul. Wileńskiej, a więc społeczna podstawówka musiałaby szukać nowej lokalizacji.

Anna Kolet-Iciek
Fot. Ogólnodostępny kompleks sportowy przy SSP nr 7