Znani nauczyciele napisali program dla partii politycznej. Niektóre punkty spodobają się uczniom

15.05.2022

Po pierwsze podniesienie nauczycielskich wynagrodzeń, a po drugie: krótsze lekcje, mniej nauki, brak ocen, różnokolorowe paski na świadectwie, a także otwarcie szkół na zwierzęta. Z takimi propozycjami chce iść do wyborów Polska 2050 Szymona Hołowni. Partia właśnie przedstawiła swój program dla edukacji. Zobacz, co chcą zmienić w szkole.

- To co będzie się działo z polską szkołą będzie naszym oczkiem w głowie. Nie możemy zmarnować jedynego życia naszych dzieci - zapewniał Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050 na sobotniej konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano najważniejsze założenia programu edukacyjnego partii.

Jego autorami są znani nauczyciele i edukatorzy. Między innymi Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń, laureatka nagrody im. Sendlerowej “Za naprawianie świata” Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako Babka od histy i Dariusz Martynowicz, polonista z Myślenic i Nauczyciel Roku 2021.

CZYTAJ TAKŻE:
Tajne oświadczenie majątkowe Barbary Nowak. Co chce ukryć małopolska kurator oświaty?

Co zdaniem autorów programu wymaga pilnych zmian w obszarze edukacji w Polsce?

- Po pierwsze, jedną z najważniejszych, fundamentalnych opcji jest gratyfikacja finansowa nauczycieli, która powinna być adekwatna do ich przeogromnych zasobów, do możliwości i do potrzeb - zaznaczyła podczas sobotniej konferencji prasowej Marta Młyńska, jedna z autorek programu.

“Proponujemy stopniowe podnoszenie wynagrodzenia, aż do poziomu średniego wynagrodzenia krajowego dla nauczycieli stażystów. Ten cel powinien zostać osiągnięty najdalej w ciągu trzech lat. Wynagrodzenie to powinno rosnąć w odniesieniu tak do umiejętności i wiedzy nauczyciela, jak i oceny jego pracy dydaktycznej-wychowawczej” - czytamy w przygotowanym przez ekspertów dokumencie o nazwie “Edukacja dla Przyszłości”.

- Jeśli my, jako nauczyciele, będziemy czuć się wyjątkowo, to dzieciaki też tak będą się czuć - dodaje Marta Młyńska.

A jakie propozycje dla uczniów ma partia Szymona Hołowni?

Jedną z nich jest stopniowe odchodzenie od ocen cyfrowych w szkołach na rzecz oceny opisowej oraz zlikwidowanie oceny z zachowania i zastąpienie jej samooceną.

Eksperci proponują również:

Skrócenie czasu trwania lekcji w szkole podstawowej do 40 minut i późniejsze rozpoczynanie zajęć;

Zastąpienie świadectw z czerwonym paskiem świadectwami z różnokolorowymi paskami wyróżniającymi nie tylko umiejętności szkolne, ale też zainteresowania, aktywizm, działania społeczne, ekologiczne, charytatywne, działalność kreatywną, artystyczną i sportową;

Usunięcie oceny z religii ze świadectwa oraz nieuwzględnienia jej w średniej ocen;

Danie radom szkół w porozumieniu z radami rodziców, pedagogicznymi i samorządami uczniowskimi prawa do decydowania o tym, ile godzin i w jakiej formie odbywa się w szkole nauczanie religii;

Stopniowe zmniejszenie liczebności klasy, w przedszkolu i szkole podstawowej do 20 osób, w szkołach ponadpodstawowych do 25 osób;

CZYTAJ TAKŻE:
Wzruszające pożegnanie nauczycielki. To trzeba zobaczyć!

W trybie natychmiastowym przeprowadzenie we wszystkich placówkach zajęć odbudowujących poczucie bezpieczeństwa, wzmacniających poczucie własnej wartości i samoakceptację, a tym samym przeciwdziałających dyskryminacji i wszelkim formom przemocy;

Wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu „Wiedza o człowieku” (który zastąpiłby „Wychowanie do życia w rodzinie”) – maksymalnie praktycznego i opartego na treściach zgodnych ze współczesną wiedzą naukową;

Położenie nacisku na rozwój umiejętności pisania, co wiąże się przede wszystkim z doskonaleniem umiejętności pisania ręcznego;

W klasach czwartych szkół podstawowych i klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych dwa pierwsze tygodnie roku szkolnego powinny być przeznaczone na organizację warsztatów z technik uczenia się, integrację, zajęcia psychologiczne i diagnozowanie zasobów młodych ludzi;

Odchudzenie i przebudowanie przeładowanej podstawy programowej;

Ustanowienie Rzecznika Praw Uczniowskich na poziomie ogólnopolskim;

Wprowadzenie rocznego abonamentu na kulturę dla uczniów finansowanego przez państwo na wzór niedawno wprowadzonego „bonu turystycznego”. Beneficjent bonu mógłby wydać
określoną kwotę na książki lub dostęp do instytucji kultury według własnych preferencji. Dzieci z mniejszych ośrodków miałyby możliwość otrzymania również dofinansowania na podróż do instytucji kulturalnych;

Otwarcie szkół na zwierzęta, zwłaszcza psy, które mają niesamowity wpływ na dobrostan dziecka;

Promocję (w tym pokazywanie już istniejących dobrych praktyk) tworzenia przez społeczności szkolne ogródków

Pełny tekst programu Edukacja dla Przyszłości: