Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Z którymi zadaniami uczniowie mieli największe problemy?

02.07.2021

Fot. pixabay.com

Język polski 60 proc., matematyka 47 proc., język angielski 66 proc. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dziś wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Wypadł nieco lepiej niż przed rokiem.

Do egzaminu, który został przeprowadzony w dniach 25-27 maja, przystąpiło ponad 350 tys. uczniów kończących podstawówkę. Ósmoklasiści pisali sprawdzian z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Jak co roku najsłabiej wypadła matematyka. Tym razem średni wynik z tego przedmiotu to zaledwie 47 proc. Choć rezultat nie zachwyca to jednak i tak jest nieco lepszy niż wcześniejsze. W ubiegłym roku średni wynik z matematyki wyniósł 46 proc., a dwa lata temu 45 proc.
Z języka polskiego uczniowie zdobyli średnio 60 proc. punktów (rok temu 59 proc. a w 2019 r. 63 proc.).

Lepiej niż w ubiegłych latach wypadł egzamin z języka angielskiego. Tegoroczny wynik to 66 proc., podczas gdy w ubiegłym roku uczniowie zdobyli średnio 54 proc.
Średnia dla województwa małopolskiego jest wyższa niż krajowa i wynosi: z języka polskiego 64 proc., z matematyki 52 proc., a z języka angielskiego 69 proc.

Wiemy też, które zadania sprawiły uczniom najwięcej problemów. Z języka polskiego było to zadanie 7. za dwa punkty, które brzmiało:

Do tego samego rodzaju literackiego co Pan Tadeusz Adama Mickiewicza należy A. Zemsta Aleksandra Fredry. B. Tren VIII Jana Kochanowskiego. C. Balladyna Juliusza Słowackiego. D. Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W tym zadaniu należało też podać jedną cechę charakterystyczną dla rodzaju literackiego, do którego należy Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Poprawnie zrobiło to zaledwie 19 proc. zdających.

Z matematyki trudne okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało stworzenia strategii rozwiązania problemu geometrycznego.

W tym roku, w związku z epidemią COVID-19 i wielomiesięczną nauką zdalną ministerstwo edukacji podjęło decyzję o obniżeniu wymagań egzaminacyjnych.

Z arkusza z matematyki wypadło kilka zadań z treścią, ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, wykreślono elementy statystyki opisowej i geometrii przestrzennej. Na języku polskim nie sprawdzano znajomości konkretnych lektur, a lista tych, z którymi uczeń mógł się zetknąć na teście została okrojona o kilka pozycji. Na języku angielskim z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

W TYCH KLASACH O JEDNO MIEJSCE WALCZY NAWET 9 KANDYDATÓW

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, jednak nie można go oblać. Uczeń może przyjść na test i nie napisać kompletnie nic, a i tak skończy podstawówkę. Co więcej, musi też zostać przyjęty do szkoły średniej. Oczywiście słabszy wynik egzaminu nie gwarantuje miejsca w dobrym ogólniaku, ale już w słabszym technikum, czy szkole branżowej tak.

Dobrze napisany egzamin, to tylko połowa sukcesu. W rekrutacji do szkół średnich brane są pod uwagę inne osiągnięcia dziecka, jak chociażby oceny na świadectwie ukończenia szkoły, sukcesy w olimpiadach i konkursach, czy zaangażowanie w pracę na rzecz innych.

KTÓRE SZKOŁY SĄ W TYM ROKU NAJBARDZIEJ OBLEGANE