Zakład Karny w Nowej Hucie wygrał w plebiscycie Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi

Krakowski magistrat ogłosił dziś wyniki II edycji plebiscytu „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. W tym roku wśród 38 laureatów znalazł się … Zakład Karny w Nowej Hucie. Czym zasłużył sobie na takie wyróżnienie?

Jak czytamy w informacji przesłanej przez Urząd Miasta plebiscyt „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” promuje rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby krakowskich rodzin z dziećmi w różnym wieku. Realizowany jest w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę” objętej honorowym patronatem prezydenta Krakowa.

Konkurs pokazuje, jak ważne jest, by miejsca, z których rodziny z dziećmi korzystają na co dzień, takie jak na przykład sklepy, urzędy, instytucje kultury, miejsca rekreacji i rozrywki, a także obiekty mieszkalne czy oferta firm usługowych, były odpowiednio przystosowane do potrzeb rodzin, by myślenie o tych potrzebach było w naszym mieście standardem.
kapituła Konkursowa miała niełatwe zadanie z wyborem laureatów w pięciu kategoriach:

• hotele, gastronomia i rozrywka;
  • firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne;
  • kultura, sport i rekreacja;
  • urzędy i edukacja;
  • zdrowie
Laureaci otrzymają certyfikat „Miejsca Przyjaznego Rodzinom z Dziećmi”, a ich siedziby zostaną oznaczone specjalnie przygotowaną naklejką.

W tym roku wyłoniono 38 laureatów spośród 86 prawidłowo zgłoszonych podmiotów.

Realizatorzy plebiscytu podkreślają, że wszystkie zgłoszone miejsca są otwarte na przyjęcie krakowskich rodzin i w ramach swojej codziennej działalności pozytywnie nastawione na wprowadzanie nowych, prorodzinnych rozwiązań oraz zaspokajanie potrzeb tak wymagających klientów, jakimi niewątpliwie są rodziny z dziećmi. Miejsca te są również bezpieczne dla najmłodszych mieszkańców Krakowa pod względem sanitarnym.

W kategorii urzędy i edukacja wyróżniony został … Zakład Karny w Nowej Hucie. Czym sobie na to zasłużył?

Okazuje się, że chodzi o salę widzeń z kącikiem dla dzieci.

Jak czytamy na stronie zakładu Karnego Kącik sala widzeń z kącikiem dla istnieje w jednostce od 2014 roku. Pomieszczenie zostało obecnie wyremontowane, odświeżone i na nowo dostosowane do potrzeb spotkań osadzonych ze swoimi małymi dziećmi. Zostało udekorowane kolorowymi ścianami, miękką wykładziną, wstawiono dziecięce meble. Znajdują się w nim zabawki, książki, zestawy do rysowania - dzięki temu dziecko może z rodzicem swobodnie porozmawiać, wspólnie malować czy bawić się zabawkami w przestrzeni, która jest dla niego komfortowa i daje poczucie bezpieczeństwa. Dobrze przystosowany kącik zabaw łagodzi wyobrażenie dziecka o więzieniu i zapewnia poczucie bliskości. Stwarza miłą atmosferę i warunki zbliżające do normalności, zmniejsza presję i towarzyszący tej sytuacji stres.

Stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom w jednostce penitencjarnej poprawia odbiór więzienia przez dziecko, zapewnia większy komfort w tej trudnej dla niego sytuacji - zapewniają przedstawiciele więzienia.

Pełna lista nagrodzonych obiektów

Fot. Zaklad Karny Kraków-Nowa Huta

Wioletta Rodzoń
29.10.2020 21:04
Czyli dziecko, któro wychodzi z widzenia z tatusiem, ma mieć miłe wspomnienia,że więzionko fajne jest... myślałam, ze w 2020 roku już wydarzyło się wszystko co mogło nienormalnego, ale jednak nie.