Zajęcia w szkołach już w poniedziałek. Rząd dopiero teraz zbiera zamówienia na płyn do dezynfekcji

Szkoły podstawowe mogą otrzymać bezpłatnie płyny do dezynfekcji rąk oraz dozowniki. Już wiadomo, że środki ochrony nie dotrą do szkół przed ponownym uruchomieniem zajęć.

Rząd zdecydował, że od poniedziałku ruszają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas I-III w szkołach podstawowych. Choć decyzja o uruchomieniu podstawówek zapadła już 6 maja, dopiero wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało, że placówki mogą składać wniosek o dostawę płynu do dezynfekcji rąk oraz dozowników.

Ministerstwo zdrowia wysłało w tej sprawie pismo do dyrektorów szkół: „Możliwość powrotu dzieci do kierowanych przez państwa placówek powiązana jest z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom. Mając na uwadze obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do szkoły/poradni, Ministerstwo Zdrowia podjęło działania zapewniające otwieranym placówkom oświatowym dostarczenie środków do dezynfekcji wraz z automatycznym dyspenserem” – czytamy w liście.

Resort zapewnia, że dozowniki wraz ze środkiem do dezynfekcji zostaną dostarczone i zamontowane w szkołach bezpłatnie. O środki mogą starać się wyłącznie szkoły podstawowe, szkoły muzyczne I stopnia oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Od wczoraj wniosek za pośrednictwem platformy internetowej złożyło 2434 szkół, najwięcej z woj. mazowieckiego (351) i małopolskiego (268). Jak informuje ministerstwo zdrowia, zamówienia za pomocą specjalnego formularza będzie można składać do 26 maja.

Nie wiadomo natomiast kiedy ruszą dostawy środków i czy wszystkie szkoły dostaną je jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. Na razie dyrektorzy na własną rękę przygotowują się do otwarcia szkół, kupując środki do dezynfekcji i ochrony osobistej dla swoich pracowników.

Fot. pixabay.com