Wszyscy uczniowie pojadą za darmo lub dużo taniej przez cały rok?

Wszyscy uczniowie pojadą za darmo lub dużo taniej przez cały rok?

fot. pexels.com

Będzie to już drugie podejście do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci w czasie wakacji. Być może skorzystają też starsi uczniowie.

Radny prezydenckiego klubu w Radzie Miasta Krakowa - Łukasz Wantuch chce przeforsować pomysł, by uczniowie krakowskich podstawówek mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej również w czasie wakacji. Ma też propozycję dla uczniów szkół średnich.

Radny wysłał w tej sprawie interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Przypomina w niej, że dzieci uczące się w krakowskich podstawówkach już od kilka lat są zwolnione z opłat za przejazdy autobusami i tramwajami. Z przywileju mogą korzystać jednak wyłącznie w czasie trwania roku szkolnego, wraz z początkiem wakacji kończy się darmowa jazda. Zdaniem radnego Wantucha czas rozszerzyć ten okres o dwa wakacyjne miesiące.

W swojej interpelacji radny proponuje również wprowadzenie ulg dla starszych uczniów, którzy po skończeniu podstawówki tracą prawo do bezpłatnych przejazdów. Jego pomysł to “SuperBilet Ulgowy” dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia. Taki bilet na wszystkie linie autobusowe i tramwajowe w mieście miałby kosztować 99 zł rocznie (obecnie ulgowy bilet na wszystkie linie kosztuje miesięcznie 74 zł lub 40 zł w przypadku posiadacza Karty Mieszkańca)

- Koszt takich zmian będzie wysoki - przyznaje radny Wantuch. I zapewnia: - Mam już źródło finansowania. Uważam, że parę inwestycji w naszym mieście nie musi być finansowane z pieniędzy budżetowych tylko w formule partnerstwa prywatno-publicznego - zaznacza Wantuch.

Żeby dokładnie oszacować koszty swoje pomysłu radny pyta prezydenta ilu uczniów, czyli osób do 15 roku życia kupuje bilety miesięczne w lipcu i sierpniu, wraz z podziałem na Kartę Krakowską i rodzaj biletu?

Ile jest osób między 15 a 18 rokiem życia, które kupują bilety miesięczne w Krakowie, z podziałem na Kartę Krakowską i rodzaj biletu?

Już w 2018 roku miejscy radni z inicjatywy klubu PiS przyjęli uchwałę kierunkową, by w wakacje uczniowie także mogli korzystać z komunikacji nieodpłatnie, jednak prezydent nie zdecydował się na to argumentując, że dla budżetu miasta to koszt 1,4 mln zł.