Wiceminister edukacji: Lex Czarnek wyrzuci WOŚP ze szkół

Wiceminister edukacji: Lex Czarnek wyrzuci WOŚP ze szkół

Fot. WOŚP

Szkolny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po wejściu w życie lex Czarnek będzie musiał uzyskać zgodę na działalność od wszystkich rodziców - twierdzi wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. A co, jeśli jeden rodzic sprzeciwi się temu? - Trzeba poszanować prawa mniejszości. Do lekcji religii też nie zmuszamy wszystkich - tłumaczy wiceminister.

Tomasz Rzymkowski był dziś rano gościem Salonu Politycznego Trójki. Prowadząca audycję Beata Michniewicz zapytała go między innymi o ustawę zwaną lex Czarnek, która obecnie jest procedowana w Senacie. Nowe przepisy mają wzmocnić rolę kuratora, a także zablokować wstęp do szkoły organizacjom, które nie podobają się rządzącym. Po wejściu w życie nowych zasad każda organizacja, która będzie chciała przeprowadzić zajęcia z dziećmi będzie musiała wcześniej uzyskać na to zgodę wszystkich rodziców uczniów, a także kuratora oświaty.

Wczoraj na antenie Radia TOK FM prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zastanawiała się, czy nowe przepisy będą dotyczyły również działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- W jednej ze szkół od wielu lat organizowany jest sztab szkolny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówiła Dulkiewicz. - Stoi za nim organizacja pozarządowa. W ten sztab przez wiele tygodni angażują się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Oni zebrali 160 tysięcy złotych. Teraz chciałabym zapytać. Czy po tych zmianach nadal będzie można organizować w szkole ten sztab WOŚP? Czy na to działanie potrzebna będzie zgoda 100 procent rodziców? - dopytywała prezydent Gdańska.

Dziś to samo pytanie Beata Michniewicz zadała wiceministrowi Rzymkowskiemu:

- Tak oczywiście, (sztab WOŚP) będzie musiał uzyskać zgodę wszystkich rodziców - odparł Rzymkowski bez chwili wahania.

- A jak jeden tata lub jedna mam się sprzeciwi? - dopytywała dziennikarka.

- To trzeba poszanować prawa mniejszości - stwierdził wiceminister. I dodał: - Na lekcje religii też nie zmuszamy wszystkich. Ja to szanuję w pełni jeśli rodzic nie chce, żeby dziecko chodziło na lekcje religii to nie musi chodzić. Nikt nie zmusza tego dziecka do chodzenia na religię i kontakt z katechetą.

Dalej Rzymkowski zaznaczył, że nie można zmuszać rodziców, którym nie podoba się Jurek Owsiak i “ten system wartości, który on reprezentuje, często wulgarny język w przestrzeni publicznej” do kontaktu z tą formą aktywności.

Kiedy Beata Michniewicz próbowała wytłumaczyć ministrowi, że do udziału w WOŚP nikt nikogo nie zmusza i że dzieci biorą w tym udział na zasadzie dobrowolności minister odparł:

- To do czego dzieci należą, to jest prywatna sprawa dzieci, a tym bardziej ich rodziców, poza szkołą. Jeśli w szkole są jakieś zajęcia dla wszystkich i wszyscy są zmuszani w nich uczestniczyć, to nie mówmy o dobrowolności tylko o przymusie.

Na koniec Tomasz Rzymkowski przyznał, że nie ma zielonego pojęcia, jak wyglądają sztaby WOŚP w szkole. - Wydawało mi się, że jest to jakaś forma wspólnego zbierania pieniędzy do puszki. Jeśli się nie zmusza to nie ma problemu - dodał.

Sztaby WOŚP co roku są tworzone w wielu szkołach. W tym roku w samej tylko Małopolsce przy placówkach oświatowych działało kilkanaście takich punktów. Zajmują się one promocją akcji, rekrutacją wolontariuszy, a także koordynują ich pracę w dniu finału. To tam zliczane są pieniądze, które trafiają do puszek szkolnych wolontariuszy. W działalność tych sztabów zaangażowani są nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice i nauczyciele.

Gos
29.01.2023 12:26
Jak jeden rodzic nie chce WOŚP w szkole to ma nie być WOŚP w szkole? A jak 50 rodziców w szkole lub więcej nie chce Religii w szkole to dalej jest w szkole. I jeszcze dzieci musza byc w szkole wtedy, na swietlicy. Co za logika. DobrE, że u mnie szkola wielokulturowa i chociaż nikt nie wysmiewal sie, ze nie chodzą.
Aga
03.02.2022 07:59
Jak w szkole szanuje się prawa tych co nie chodzą na religię? Myśląc tym tokiem, jak jeden rodzic powie nie na religię to reszta też nie powinna chodzić!
Pit
02.02.2022 23:13
A rekolekcje? Cala szkola zasuwa do kosciola, zamiast uczyc sie chocby matematyki.
Mela
02.02.2022 16:34
A jak jeden rodzic nie chce, żeby lekcje religii odbywały się w szkołach, to co? Szkoda, że czarnek nie ma pojecia, na czym polega demokracja.
Mela
02.02.2022 16:34