Uczniowie z Warmii i Mazur, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, napiszą próbną maturę w szkołach

25.02.2021

Fot. pixabay.com

Ministerstwo edukacji zdecydowało, że próbne matury odbędą się zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem. Również uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego będą pisać egzamin w szkołach. Taki komunikat pojawił się na oficjalnym profilu MEiN w środę tuż przed godziną 22. Kilka godzin wcześniej o przesunięciu próbnych matur mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia informował o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Prezentował też dane wskazujące, że województwo warmińsko-mazurskie znacznie odstaje od reszty kraju jeśli chodzi o liczbę osób zakażonych koronawirusem.

Już teraz blisko 10 proc. szkół na Warmii i Mazurach pracuje zdalnie. Największy w kraju jest tu również odsetek uczniów uczących się online, wynosi on obecnie 7 proc. Dla porównania w drugim pod tym względem województwie mazowieckim zdalnie lub hybrydowo uczy się obecnie 2,5 proc. uczniów, a w województwie małopolskim zaledwie 0,42 proc. Jak zaznaczył minister zdrowia, na Warmii i Mazurach większy jest również odsetek nauczycieli, u których wykryto koronawirusa w ostatnich badaniach przesiewowych. Pozytywny test miało tu 7 proc. badanych. Średnia krajowa to 2 proc.

Dlatego rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w tym województwie “regulacji dyscyplinujących”. Od soboty znów zamknięte mają być hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także baseny i korty tenisowe. Dzieci z klas I-III od poniedziałku będą musiały wrócić do nauczania zdalnego. Szkoły będą zamknięte przynajmniej przez najbliższy tydzień. Minister Niedzielski zaznaczył, że jeśli liczba zakażeń będzie spadać, jest szansa, że 8 marca dzieci wrócą do normalnej nauki.

W trybie stacjonarnym mają natomiast nadal pracować żłobki i przedszkola.

Podczas konferencji dziennikarze dopytywali, co będzie z maturami próbnymi, które zaczynają się już 3 marca. Czy uczniowie z Warmii i Mazur będą mogli przyjść do szkoły, by je napisać, czy też będą musieli zrobić to online? Minister Niedzielski odpowiedział: - Matury próbne zostaną przesunięte, ale decyzję podejmie minister Czarnek.

Zaskoczenia takim stanowiskiem ministerstwa zdrowia nie krył w rozmowie z nami dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - To dla mnie zupełnie nowa informacja, jeszcze dziś lub jutro będę rozmawiał na ten temat z ministrem edukacji i wspólnie zastanowimy się, co z tym zrobić. Nie wiem jeszcze, czy egzamin zostanie przesunięty w całym kraju, czy tylko w jednym województwie - mówił nam Marcin Smolik.

Kilka godzin później na oficjalnym profilu facebookowym ministerstwa edukacji ukazał się komunikat:

“Po dodatkowej analizie i konsultacjach ze służbami Ministerstwa Zdrowia informujemy, że w województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w całej Polsce, matury próbne odbędą się w zaplanowanym terminie, w ścisłym reżimie sanitarnym".

MEiN przygotowało nawet na tę okazję specjalną grafikę.