Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Koniec ze szkolnymi kwarantannami

Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Koniec ze szkolnymi kwarantannami

fot. pexels.com

Minister edukacji poinformował dziś o skróceniu nauki zdalnej o tydzień. 21 lutego do szkół mają wrócić wszyscy uczniowie, którzy zakończyli już swoje ferie. Resort zdrowia zdecydował natomiast o likwidacji tzw. kwarantanny z kontaktu, która przez ostatnie miesiące paraliżowała pracę wielu szkół.

- Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ogłosił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - W marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje znoszące restrykcje, tak jak inne kraje - zapowiedział szef resortu zdrowia.

W związku z tym zdecydowano o skróceniu o tydzień nauki zdalnej. 21 lutego do szkół mają wrócić uczniowie z klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszyscy uczący się w szkołach średnich. Dotyczy to tych dzieci, które ferie zimowe mają już za sobą. Nauka zdalna została wprowadzona 27 stycznia i miała potrwać do końca lutego.

- Skrócenie tego okresu oznacza, że niektórzy uczniowie, jak chociażby ci z województwa mazowieckiego będą uczyć się zdalnie jedynie przez tydzień i dwa dni - zauważył podczas konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek.

Szef resortu zdrowia poinformował z kolei o zniesieniu tzw. kwarantanny z kontaktu, dotyczącej zdrowych osób, które miały bliski kontakt z kimś zakażonym. Ta kwarantanna przez ostatnie miesiące dosłownie paraliżowała pracę szkół i przedszkoli. Kiedy jedna klasa wracała do nauki, na kilkudniową izolację trafiała kolejna. Od jutra nawet jeśli mieliśmy bliski kontakt z kimś chorym Sanepid nie skieruje nas na kwarantannę. - Będzie zdecydowanie mniej komplikacji w szkołach - zauważył Przemysław Czarnek.

A minister zdrowia zapowiedział: - Jutro wszyscy, którzy obecnie przebywają na takiej kwarantannie z kontaktu otrzymają esemesa zwalniającego z kwarantanny.

Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski zostali zapytani podczas konferencji, czy w związku z rozluźnieniami obostrzeń spodziewają się pogorszenia sytuacji epidemicznej i czy nauka zdalna może wówczas wracać w niektórych regionach.

W odpowiedzi minister Czarnek oświadczył, że "priorytetem dla rządu jest utrzymanie stacjonarnej". - Na razie nie przewidujemy żadnych perturbacji - dodał.

Stwierdził też, że decyzja sprzed kilkunastu dni o nauce stacjonarnej była bardzo dobra. - Mogła przyczynić się do tego, że ta fala piąta rzeczywiście nie była tak rozpędzona, czy nie rozpędziła się aż tak, gdyby nie ta decyzja - zauważył szef MEiN.

- Nie przewidujemy na ten moment żadnych perturbacji. Gdyby się zdarzyły, jeżeli mamy jakiś nowy wariant, jakąś nową odmianę, jakąś nową falę - zawsze to mówiliśmy, że będziemy zawsze brać pod uwagę sytuację pandemiczną przy podejmowaniu decyzji z priorytetem nauki stacjonarnej - dodał szef MEiN.

Z kolei minister Adam Niedzielski podkreślił, że choć pandemia wiele razy zaskakiwała, to jednak można powiedzieć, że mamy "definitywny powrót do nauki stacjonarnej".