Uczniowie dłużej posiedzą w domach. Dla rządu priorytetem są przedszkola i żłobki

Fot. pixabay.com

- Patrząc na ostatnie dane z ostrożnym optymizmem możemy powiedzieć, że możliwe jest, by już od poniedziałku dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli - stwierdził dziś podczas konferencji prasowej rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Uczniowie na wyjście z domu będą musieli jeszcze chwilę poczekać.

Wojciech Andrusiewcz zapewnił dziś, że dla resortu zdrowia priorytetowe jest zdejmowanie obostrzeń w edukacji, z uwagi na to, że dzieci zamknięte w domach i pozbawione kontaktu z rówieśnikami borykają się z "poważnymi obciążeniami psychicznymi".

To jednak wcale nie oznacza, że jako pierwsze zostaną otwarte szkoły. Resort zdrowia chce zacząć “odmrażanie edukacji” od otwarcia żłobków i przedszkoli. To mogłoby nastąpić już od poniedziałku. Młodsze dzieci ze szkół podstawowych miałyby wrócić do normalnej nauki dopiero 26 kwietnia. Starsze jeszcze później.

Podobne plany zdradził dziś na antenie radia RMF minister edukacji Przemysław Czarnek.

- Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli - stwierdził Czarnek w rozmowie z Robertem Mazurkiem. - Kluczowe będą dane ze środy i czwartku. Jeśli potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym - dodał szef resortu edukacji.

Przyznał też, że jeden ze scenariuszy zakłada naukę hybrydową, polegająca na tym, że połowa dzieci z danej placówki uczy się w szkole, a druga połowa zdalnie.

- Szkoły są do tego przygotowane, wszystkie są podłączone do internetu, a 80 proc. ma już światłowód - zapewnił minister Czarnek.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego decyzje dotyczące luzowania obostrzeń zostaną przedstawione jutro.

Obecnie na mocy rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach jest przedłużone do 18 kwietnia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 13 tys. 227 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też, że w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu chorób współistniejących z COVID-19 odnotowano 428 zgonów.

leszcz
13.04.2021 12:52
Dosyć tego. Strajk Ostrzegawczy Rodziców. Zapraszam: https://www.facebook.com/mleszcz/posts/10160729710921978