Pani zdaniem w Krakowie jest miejsce na kolejną szkołę podstawową?
World Around Intercultural Primary & Middle Schools, czyli Międzykulturowe Szkoły „Otwarty Swiat”, będą jednymi z pierwszych w Krakowie i jednymi z nielicznych w kraju placówkami oświatowymi prowadzącymi międzynarodowy program nauczania dla dzieci w wieku od 6 lat i oferującymi pełną ścieżkę do matury międzynarodowej, która jest przepustką na najlepsze uniwersytety świata. W przyszłym roku będziemy aplikować o przyznanie statusu kandydata organizacji IBO, co pozwoli nam wdrożyć program dwujęzyczny już od września przyszłego roku. Szkoły te wchodzą w skład większej instytucji - Prywatnego Akademickiego Centrum Kształcenia, które działa na krakowskim rynku edukacyjnym od ponad dwudziestu lat i prowadzi szkoły cieszące się doskonałą opinią oraz osiągające świetne wyniki, czyli Prywatną Szkołę Podstawowa Academos, Prywatne Gimnazjum Akademickie nr 6 i VIII Prywatne Akademickie LO. Organem założycielskim szkół jest Jerzy Waligóra – doktor hab. nauk humanistycznych, historyk literatury polskiej. Dzięki uruchomieniu nowej szkoły, cykl edukacyjny oparty o dwujęzyczny program nauczania zostanie zamknięty.
Na czym polega dwujęzyczność szkoły?
Większość przedmiotów jest prowadzona w języku angielskim, z wyjątkiem języka polskiego, historii i geografii. Naszym celem jest również to, by dzieci także na przerwach mówiły do siebie po angielsku.
Czy dla dzieci, które nie znają dobrze języka nie będzie to zbyt duży wysiłek?
Chcemy, żeby klasy były jak najbardziej międzynarodowe, bo dzieci w tym wieku najszybciej uczą się od siebie nawzajem. Nie martwię się o problemy z komunikacją, bo maluchy, które do nas przyjdą, zostaną „zanurzone” w tym języku na sześć, siedem, a nawet osiem godzin dziennie, więc błyskawicznie zaczną się porozumiewać po angielsku.
Po jakim czasie?
Wystarczy miesiąc takiego „zanurzenia”, by uczniowie zaczęli płynnie mówić. Zwłaszcza, że obecnie rzadko zdarza się dziecko, które nigdy nie miało kontaktu z angielskim.
A co z dziećmi, które mają słabsze zdolności językowe?
Przez pierwsze miesiące nauki w szkole, będziemy kładli większy nacisk na zajęcia z angielskiego. Na początku planowane są również lekcje doszkalające z tego języka.
W tej szkole dzieci będą uczyć się czegoś więcej niż tylko angielskiego?
Oczywiście. My nie jesteśmy szkołą językową, a nauka języka będzie się tak naprawdę odbywała niejako przy okazji realizacji programu nauczania.
Czym ten program różni się od polskiej podstawy programowej?
Oferowany przez nas program międzynarodowy nie tylko spełnia wymogi polskiej podstawy programowej, ale również znacznie poza nią wykracza, a nauczycielowi pozwala wcielać w życie najnowsze osiągnięcia z zakresu metodyki i pedagogiki.
Jaka jest rola nauczyciela w szkole pracującej zgodnie z tym systemem?
Nauczyciel ma ułatwiać uczniom zdobywanie wiedzy. Wykorzystuje kreatywność i potencjał dziecka i nie marnuje go. Pokazuje drogę, ale nie przedstawia gotowych rozwiązań. Uczeń sam analizuje, wyciąga wnioski, przewiduje konsekwencje. Szkoły pracujące zgodnie z tym programem, wypuszczają absolwentów, którzy są bardzo samodzielni, potrafią sami zdobywać wiedzę, poszukiwać rozwiązań, myśleć. Są w stanie wykorzystać swoje mocne strony. Zdają sobie sprawę z własnych słabości, ale nie skupiają się na nich, tylko pokonują je i tak sterują swoją edukacją, żeby je jak najbardziej zniwelować, eksponując swoje atuty. To szkoła, która ma rozwijać, a nie hamować, pielęgnować kreatywność i indywidualność dziecka, nie ograniczać go w dobrych kierunkach rozwoju, tworząc osobę, która w dorosłym życiu będzie w stanie świetnie funkcjonować w oparciu o wiedzę i umiejętności, które tu zdobyła.
Jak będą wyglądały lekcje?
W kształtowaniu codziennego planu zajęć duży udział będą mieć sami uczniowie. Nie ma tu sztywnych ram i nauczyciel widząc, że jakieś zagadnienie szczególnie dzieci zainteresowało, może poświęcić na nie w danym dniu więcej czasu. Stawiamy na pracę w grupach i zdrową rywalizację, bez „wyścigu szczurów”. Szkoła podstawowa będzie czynna od 7.30. Zajęcia obowiązkowe mają się kończyć ok. 15.00, potem dzieci będą uczestniczyć w kółkach zainteresowań, następnie w zajęciach świetlicowych lub dodatkowych kółkach.
Jakie zajęcia dodatkowe są przewidziane?
Planujemy dość szeroką ofertę. Będą zajęcia ukierunkowane na rozwój intelektualny i artystyczny, a więc kółka kreatywności, eksperymentów, języka obcego, plastyczne, muzyczne. Zadbamy też o sprawność fizyczną oferując dodatkowe zajęcia na basenie czy ściance wspinaczkowej oraz tańce.
Co powinien zrobić rodzic, który chce zapisać do was swoje dziecko?
Wystarczy umówić się na spotkanie, a wszystkie szczegóły chętnie wyjaśnię osobiście.
Ile jest wolnych miejsc?
Do I klasy szkoły podstawowej chcemy przyjąć 16 osób. Jesteśmy otwarci również na uczniów starszych klas. W gimnazjum klasy będą liczyć do 20 osób.
Ile wynosi czesne?
Docelowo 1300 zł, a w pierwszym roku promocyjnie 1100 zł miesięcznie. W ramach czesnego będzie się odbywała część zajęć dodatkowych.
Kontakt:
Międzykulturowa Szkoła Podstawowa „World Around”
ul. Sobieskiego 3/3, Kraków
tel. 12 346 16 45
Międzykulturowe Gimnazjum „World Around”
ul. Karmelicka 45, Kraków
tel. 12 633 96 57
email: biuro@worldaroundschool.edu.pl