Trzy punkty za antyaborcyjny rysunek. Małopolska kurator publikuje listę premiowanych konkursów

Fot. fotolia

Aż 3 punkty będzie mógł zdobyć laureat kontrowersyjnego konkursu pt. "Pomóż ocalić życie bezbronnemu". To tyle samo, ile otrzyma finalista trzyetapowego konkursu informatycznego lub laureat Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jan Paweł II, żołnierze wyklęci i poezja religijna

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty właśnie opublikowała listę konkursów przedmiotowych i tematycznych, za które podczas tegorocznej rekrutacji do szkół średnich uczniowie będą mogli zdobyć dodatkowe punkty. Na liście znalazły się aż 123 konkursy. Wśród nich jest kilka zawodów wychwalających żołnierzy wyklętych, sporo festiwali pieśni patriotycznej, czy konkursów poświęconych Janowi Pawłowi II, jest też konkurs o świętym Maksymilianie, błogosławionej Karolinie, czy też poezji religijnej.

Obok poważnych konkursów wiedzy, jak chociażby Międzynarodowe Zawody Matematyczno-Fizyczne organizowane przez UJ, czy Olimpiada Wiedzy Chemicznej, mamy na liście sporo zawodów o znacznie mniejszym ciężarze gatunkowym. Przykład?  "Rozwinąć skrzydła pamiętając o przeszłości - konkurs historyczny, plastyczny, religijno-czytelniczy", albo konkurs plastyczny "Higiena to jest to!", czy też Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Wnętrza Myślenickich Kościołów w obiektywie".

Wśród tych "mniej wymagających" najwięcej kontrowersji wzbudza jednak “Ogólnopolski Konkurs dla młodzieży o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, organizowany przez Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, które ma swoją siedzibą w Krakowie. Jest on organizowany pod patronatem małopolskiego kuratorium oświaty.

Dziesięciolatki o antykoncepcji i aborcji

Jak czytamy na stronie organizatora, tematyka konkursu obejmuje “wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne, jak antykoncepcja, aborcja, „in vitro” czy eutanazja. Pro-life to także miłość, rodzina, adopcja”.

-  To konkurs , który uratował dziecko - chwalą się organizatorzy. - Nastolatki z Żelechowa nakręciły film konkursowy pt. Wzór. Jego bohaterami są skłóceni małżonkowie. Mąż jest żołnierzem i wyjeżdża na misję pokojową, zanim zdąży się dowiedzieć, że jego żona jest w ciąży. Kilka tygodni później kobieta odkrywa, że choruje na białaczkę i musi wybierać, która walka będzie priorytetowa – o nią czy o dziecko. Po tym jak film nastolatków trafił do internetu, odezwała się do nich pewna mama z Białegostoku. Powiedziała, że dzięki niemu nie zdecydowała się na aborcję.

Konkurs organizowany jest od 16 lat w trzech kategoriach: literackiej (wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (plakat, grafika, malarstwo, montaż, gablota szkolna i parafialna) oraz multimedialnej (strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny).

Mogą wziąć w nim udział już dziesięcioletnie dzieci, przeznaczony jest dla uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej i tych ze szkół ponadpodstawowych. Organizatorzy podają, że w ubiegłym roku dzieci nadesłały ponad 1000 prac. Nagrodami w konkursie są - dla uczniów podstawówek sprzęt elektroniczny, gry planszowe, książki. A dla tych starszych pieniądze: za I miejsce – 1500 zł, za II miejsce – 1200 zł, a za III miejsce – 900 zł.

3 punkty z rysunek

To jednak nie jedyne nagrody. Dzięki wpisaniu konkursu do kuratoryjnego “wykazu zawodów wiedzy i artystycznych” laureaci dostaną podczas tegorocznej rekrutacji o szkół średnich dodatkowe punkty. Ponieważ konkurs ma zasięg ogólnokrajowy, to zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, uzyskanie wysokiego miejsca jest tu premiowane aż trzema punktami.

To sporo, bo o dostaniu się do wymarzonej szkoły może zadecydować nawet pół punktu.

Tyle sam punktów za konkursy wiedzy

Co ciekawe, dokładnie tyle samo punktów otrzyma finalista trzyetapowego konkursu informatycznego “Od algorytmu do programu”, który jest organizowany przez kuratorium i Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Patronat naukowy nad tym konkursem sprawuje Małopolski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Krakowie.

Na 3 dodatkowe punkty może też liczyć laureat Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także osoba, która zostanie laureatem Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.

O jeden punkt mniej otrzyma natomiast laureat dwuetapowego konkursu Krakowska Matematyka, organizowanego przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

To deprawacja i seksualizacja dzieci?

Sprawą kontrowersyjnego konkursu zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

“O dostaniu się do dobrego liceum często decyduje jeden lub dwa punkty, teraz miejsca w najlepszych szkołach będą zdobywać te dzieci, które wykażą się od najmłodszych lat katolicką postawą antyaborcyjną - czytamy na stronie Ośrodka.

"Państwo PiS zabrało się za pranie mózgów i seksualizację małych dzieci. Zdjęcia zakrwawionych i zdeformowanych płodów mają oglądać w polskich szkołach już 10-letnie dzieci!" - dodają przedstawiciele Ośrodka. - Naszym zdaniem takie działania można zakwalifikować jako znęcanie się nad dziećmi i ich deprawację oraz seksualizację. W związku z tym nasz Ośrodek podejmie adekwatne kroki prawne w stosunku do organizatorów i instytucji patronujących deprawowaniu dzieci".

Przedstawicielom Ośrodka nie udało się jednak znaleźć podstaw prawnych do wystąpienia na drogę sądową, ale swojego zdania na temat konkursu nie zmieniają.

- Ten konkurs to zwykła ideologiczna korupcja - komentuje w rozmowie z nami Konrad Dulkiewicz, prezes Ośrodka. - W ten sposób uczy się młodych, że dzięki właściwej postawie ideologicznej łatwiej im będzie dostać się do wymarzonego liceum. Już kiedyś tak było, w czasach PRL, gdy dodatkowe punkty, dostawało się za członkostwo w ZMP, udział w konkursie o Leninie, czy pochodzenie robotniczo-chłopskie.