Trwa rekrutacja podwójnego rocznika. Liczby robią wrażenie

Trwa rekrutacja podwójnego rocznika. Liczby robią wrażenie
Już niemal 14 tys. uczniów wzięło udział w rekrutacji do krakowskich szkół średnich. Jak udało nam się dowiedzieć najwięcej kandydatów chce się uczyć w VI LO, a najbardziej obleganą klasą jest “technik programista” w Zespole Szkół Łączności. Nabór trwa do 10 czerwca.

Do końca rekrutacji do krakowskich szkół średnich zostało jeszcze 11 dni, jednak już teraz widać, że łatwo nie będzie. Miasto przygotowało dla kandydatów z podwójnego rocznika prawie 19 tys. miejsc. Najwięcej - 10 tys. - jest ich w liceach. Technika mogą przyjąć ponad 6,6 tys. uczniów, a szkoły branżowe 2,7 tys.

Nadal nie wiadomo, ile dokładnie uczniów zgłosi się do krakowskich szkół. Wiadomo natomiast, że będą to absolwenci dwóch typów szkół: gimnazjów i zreformowanych podstawówek. Tych pierwszych w samym tylko Krakowie jest ponad 6,2 tys. Podstawówkę skończyło natomiast ok. 7,1 tys. uczniów.

Do tego trzeba jednak doliczyć dzieci spoza Krakowa, które co roku próbują swoich sił w rekrutacji do krakowskich liceów, techników, czy szkół branżowych. Szacunki mówią, że może ich być ponad 5 tys.

Do tej pory w elektronicznym naborze wzięło udział 13 912 kandydatów (nie wiadomo z jakich miejscowości pochodzą, bo urząd miasta nie zbiera takich danych).

Obecnie najbardziej obleganą szkołą jest VI LO, do którego na pierwszym priorytecie zgłosiło się już 1031 kandydatów, szkoła przygotowała we wszystkich klasach 448 miejsc.

Nie lepiej jest w Technikum Łączności, to na razie druga najbardziej oblegana szkoła. Na 480 miejsc zgłosiło się już 928 kandydatów. W tej szkole klasą, która cieszy się największym zainteresowaniem kandydatów jest technik programista dla absolwentów szkół podstawowych z rozszerzoną matematyką. Chce się w niej uczyć aż 212 uczniów (na 34 miejsca). Co więcej, wszyscy oni wskazali tę klasę jako pierwszy priorytet.

Trzecie miejsce wśród najbardziej obleganych szkół zajmuje VII LO, do którego zapisało się już ponad 700 uczniów (na 392 miejsca).

575 zgłosiło się jak na razie do V LO, które dysponuje 448 miejscami.

Wśród najbardziej obleganych klas, oprócz technika programisty, są technik informatyk dla absolwentów gimnazjum z rozszerzoną matematyką i informatyką w Technikum Energetyczno- Elektronicznym nr 9 (142 osoby z pierwszego priorytetu na 64 miejsca w dwóch oddziałach). Na trzecim miejscu jest klasa 1B w X LO (dla absolwentów szkół podstawowych) z rozszerzonym programem z języka  polskiego, biologii i języka angielskiego), już teraz na 28 miejsc zgłosiło się 111 kandydatów.

Szkoły, do których na obecnym etapie rekrutacji zgłosiło się najwięcej kandydatów (na pierwszym priorytecie):

VI Liceum Ogólnokształcące
1031

Technikum Łączności
928

VII Liceum Ogólnokształcące
703

V Liceum Ogólnokształcące
575

X Liceum Ogólnokształcące
567

547

518

VIII Liceum Ogólnokształcące
503

IV Liceum Ogólnokształcące
493

XVIII Liceum Ogólnokształcące
402

Klasy cieszące się największym zainteresowaniem uczniów z pierwszego priorytetu (nazwa szkoły - nazwa oddziału - przedmioty wiodące - liczba kandydatów):

Technikum Łączności Nr 14 - TP-Technik programista - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka 212

Technikum Energetyczno- Elektroniczne Nr 9 - Technik informatyk - ogólnodostępny (dla absolwentów gimnazjum) - matematyka, informatyka - 142

X Liceum Ogólnokształcące - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - j. polski, biologia, j. angielski -111

I Liceum Ogólnokształcące - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka, biologia, chemia - 105

XIII Liceum Ogólnokształcące - HUMANISTYCZNA-ogólnodostępny (dla absolwentów gimnazjum) - j. polski, biologia, j. angielski, WOS - 99

VI Liceum Ogólnokształcące - dwujęzyczny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka, biologia, chemia - 95

VIII Liceum Ogólnokształcące - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka, fizyka, informatyka - 95

V Liceum Ogólnokształcące - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - biologia, chemia - 87

Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych -
dwujęzyczny (dla absolwentów szkół podstawowych) - j. Technik analityk - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka, chemia - 85

Technikum Elektryczno- Elektroniczne Nr 7 - Technik informatyk - ogólnodostępny (dla absolwentów gimnazjum) - matematyka, j. angielski - 83

VII Liceum Ogólnokształcące - ogólnodostępny (dla absolwentów szkół podstawowych) - matematyka, fizyka, informatyka - 82

Tegoroczna rekrutacja jest przeprowadzana odrębnie dla absolwentów gimnazjów i dla absolwentów ośmioletnich podstawówek. Ci pierwsi są przyjmowani do trzyletnich liceów, czteroletnich techników i trzyletnich branżówek, a drudzy – idący już nowym systemem edukacji – do czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i trzyletnich branżówek.

Większość szkół przygotowała tyle samo miejsc dla każdego rocznika, z tym że absolwentów podstawówek jest nieco więcej niż gimnazjalistów.

W Krakowie rekrutacja prowadzona jest na stronie krakow.e-omikron.pl.

Najwygodniej jest wypełnić wniosek rekrutacyjny w formie elektronicznej w serwisie. Umożliwia to śledzenie kolejnych etapów procesu rekrutacji oraz otrzymywanie informacji o jej wynikach. Wniosek można też wypełnić w formie papierowej – wystarczy wydrukować jego formularz z systemu rekrutacyjnego lub pobrać go w szkole.

Wniosek rekrutacyjny, wypełniony i zapisany w systemie rekrutacyjnym, należy wydrukować, opatrzyć podpisem rodziców lub prawnych opiekunów kandydata i złożyć w szkole pierwszego wyboru (zajmującej pierwsze miejsce na liście wyborów).

28 czerwca o godz. 12.00 szkoły ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.