Te dane przesądzą o ponownym zamknięciu szkół i przedszkoli

Te dane przesądzą o ponownym zamknięciu szkół i przedszkoli
Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Tylko dziś mamy ponad 650 nowych przypadków, zmarło 8 osób. Minister edukacji zapewnia, że w szkołach nie widać czwartej fali epidemii.

Resort edukacji rozpoczął publikację codziennych danych na temat funkcjonowania szkół i przedszkoli w czasie pandemii. Z tych najnowszych (opublikowanych wczoraj wieczorem) wynika, że problemy z COVID-19 ma ponad 230 placówek w całym kraju. Na zdalne nauczanie musiały już przejść 3 przedszkola, 3 podstawówki i jedna szkoła ponadpodstawowa. Nauczanie hybrydowe polegające na tym, że część dzieci uczy się zdalnie, a część stacjonarnie prowadzone jest w 25 przedszkolach, 136 podstawówkach i 66 szkołach ponadpodstawowych.

Podobna sytuacja była we wrześniu ubiegłego roku. Miesiąc później podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Tym razem resort edukacji uspokaja. - Jestem w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, służbami sanitarnymi i kuratorami. Zbieramy informacje co się dzieje w szkołach i chcę zapewnić, że do szkół ta czwarta fala jeszcze nie trafiła. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym, a zatem sytuacja jest bardzo dobra - powiedział dziś rano na antenie Polskiego Radia minister edukacji Przemysław Czarnek.

Pytany o to, jakie dane będą mieć wpływ na ewentualne podjęcie decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli stwierdził: - Zagrożenie dla nauki stacjonarnej jest tylko wówczas gdy wydolność systemu ochrony zdrowia byłaby postawiona w takiej sytuacji jak podczas drugiej czy trzeciej fali. Wówczas musielibyśmy podejmować decyzję o ograniczeniu kontaktów społecznych - wyjaśnił szef resortu oświaty. - O tym nie będzie jednak decydowała dzienna liczba zakażeń, ale liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia.

Przypomnijmy. We wrześniu ubiegłego roku rząd zdecydował się uruchomić naukę stacjonarną we wszystkich szkołach i przedszkolach. Znaczny wzrost zachorowań i problemy z wydolnością szpitali spowodowały, że już 26 października wszyscy uczniowie szkół średnich oraz z klas IV-VIII szkół podstawowych przeszli na nauczanie zdalne. 6 listopada dołączyły do nich dzieci z klas I-III. Bez zmian pracowały natomiast przedszkola. Pod koniec maja dzieci zaczęły stopniowo wracać do szkół.

01.10.2021 15:13
Nauczanie od 2 listopada hybrydowe dla zaszczepionych oraz zdalne dla niezaszczepionych ,a także dla <12(oni nie mogą się zaszczepić).
Sylwia
17.09.2021 19:19