Szkoły przejdą na nauczanie zdalne? Zdaniem B. Nowak to granie nauczycielami, uczniami i rodzicami

“Dziś opozycyjni samorządowcy grają nauczycielami, jutro uczniami i ich rodzicami” - ostrzega małopolska kurator oświaty. “Pani jest hańbą dla całego systemu edukacji” - odpowiada rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przedstawiciele lokalnych władz z całej Polski organizują dziś w Warszawie protest pod hasłem „Tylko Ciemność”. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztów życia. Manifestacja rozpocznie się o 12.30 pod Sejmem.

- Nie godzimy się na to, aby miasta i gminy musiały stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Nie pozwólmy, żeby społeczeństwo lokalne musiało płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa! Tylko razem możemy powstrzymać gigantyczne podwyżki cen energii! – apelują przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK dla Polski, jednego z organizatorów protestu.

O udział w manifestacji kilka dni temu apelował w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

“Spotkajmy się wszyscy w Warszawie: piątek, 7 października 2022 r., pod Sejmem RP. W obronie mieszkańców rozpoczniemy protest „Tylko Ciemność”! (...) Wspólnie wystąpmy w obronie naszych mieszkańców, nie pozwólmy na obniżenie jakości życia mieszkańców. Tylko razem możemy powstrzymać gigantyczne podwyżki cen energii - napisał prezydent na swoim Facebooku.

Media rządowe z oburzeniem poinformowały, że do udziału w manifestacji namawiał również wójt małopolskiej gminy Gdów. Jego zastępca miał wysłać do dyrektorów szkół i przedszkoli pismo z zaproszeniem na protest samorządowców.

“W związku z drastycznie rosnącymi kosztami cen energii zdecydowaliśmy jako samorządowcy odpowiedzialni za funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych wziąć udział w proteście przeciwko zrzucaniu na nas odpowiedzialności i konsekwencji z tym związanych. Jeżeli ktoś z państwa jest zainteresowany protestem i chce wesprzeć wspólne działnia samorządów to zapraszam do wspólnego wyjazdu do Warszawy - brzmi treść pisma, pod którym podpisał się Grzegorz Piętak, zastępca wójta Gdowa.

List udostępnił w mediach społecznościowych Miłosz Kłeczek z TVPInfo i napisał: “Pismo wysłał do wszystkich szkół i przedszkoli gminy Gdów Zastępca Wójta Wojasa Grzegorz Piątek…Wójt Wojas jest prywatnie teściem @KosiniakKamysz. Taki to spontaniczny protest w obronie samorządów”.

Temat szybko podchwyciła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, która na Twitterze napisała:

“Nowa definicja spontaniczności rodem z Gdowa w Małopolsce. Z-ca wójta, teść
@KosiniakKamysz "zachęcił" zależnych od niego dyrektorów szkół i nauczycieli do wsparcia protestu antyrządowego. Uwaga! Dziś opozycyjni samorządowcy grają nauczycielami, jutro uczniami i ich rodzicami”.

Osoby komentujące ten post nie zostawiają na kuratorce suchej nitki. Barbarze Nowak odpowiedział miedzy innymi Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

“To nie protest „antyrządowy” tylko zdroworozsądkowy. - napisał działacz. - Musi Pani zresztą zrozumieć, że każdy podejmuje decyzje o udziale w proteście osobiście. Inaczej niż u was. Zresztą, Pani jest hańbą dla całego systemu edukacji”.

Udział przedstawicieli szkół i przedszkoli w manifestacji jest o tyle uzasadniony, że to właśnie placówki oświatowe mogą najboleśniej odczuć drastyczny wzrost cen energii. Jak pisaliśmy kilka dni temu, szkoły już zaczynają wprowadzać oszczędności. Zakręcają kaloryfery, obniżają temperaturę w salach lekcyjnych, a uczniów proszą by ubierali się cieplej. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 91 w Krakowie podjęła decyzję, że przyszkolny basen będzie czynny codziennie o dwie godziny krócej niż zwykle, właśnie ze względu na konieczność szukania oszczędności.

Realna jest również wizja przejścia na nauczanie zdalne z uwagi na możliwe problemy z ogrzewaniem szkolnych budynków. Rząd już zresztą przygotował się na taką ewentualność. 1 września weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji, które zakłada, że w przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni z uwagi między innym na zbyt niską temperaturę wewnątrz szkolnego budynku dyrektor szkoły będzie miał obowiązek nie później niż od trzeciego dnia zorganizować dla uczniów lekcje z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

inga
10.10.2022 09:07
Ten krakowski nowakowy kołtun już dawno powinien zamknąć usta, bo wylewa z siebie żółć, która zatruwa innych!