Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".

x

Aktualności

Szkołę nawiedziły zastępy świętych. Kto się przebrał był zwolniony z odpytywania

04.11.2021

Anna Kolet-Iciek redakcja@miastopociech.pl

Szkołę nawiedziły zastępy świętych. Kto się przebrał był zwolniony z odpytywania

fot. pexels.com

Szkoła Podstawowa w Lutyni zaproponowała, by dzieci z okazji dnia Wszystkich Świętych przebrały się za “znanych i podziwianych przyjaciół Pana Jezusa”. W zamian uczniowie mogli liczyć na zwolnienie z odpytywania na lekcjach, słodkie niespodzianki i szóstki z religii. - Są to działania dyskryminujące i wykluczające, które odbierają wszystkim uczniom komfort przynależności do wspólnoty szkolnej - twierdzi Klaudia Kanios, działaczka społeczna.

Podstawówka w Lutyni (woj. dolnośląskie) nie jest szkołą katolicką, to zwykła publiczna placówka, która nosi imię Jana Pawła II. Kilka dni temu na oficjalnej stronie internetowej szkoły pojawiło się takie zaproszenie:

“Z okazji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych proponujemy, aby najbliższy piątek tj. 29 października – przeżywany był w naszej szkole pod hasłem: „Każdy świętym zostać może, pomyśl co Ci w tym pomoże?” Zachęcamy, aby w tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w przebraniu przypominającym wybranego przez siebie ŚWIĘTEGO (strój, atrybuty). Celem naszych działań jest zapoznanie dzieci z postaciami świętych oraz pobudzenie ich do refleksji na temat tego kto lub co może im pomóc w osiągnięciu osobistej świętości. Każdy uczeń, który podejmie zadanie i przyjdzie do szkoły w przebraniu „świętego” będzie zwolniony z odpytywania na lekcjach. Dodatkowo wszyscy uczniowie otrzymają słodkie niespodzianki i szóstki z religii.”

Wielu uczniów “podjęło zadanie” co odnotowali szkolni katecheci pisząc z radością na stronie szkoły: “Naszą szkołę nawiedziły dziś zastępy świętych. Uczniowie wcielili się w swoich patronów oraz w innych, znanych i podziwianych przyjaciół Pana Jezusa jak na przykład naszego świętego Patrona Jana Pawła II. Dla nas wszystkich dzień ten był wyjątkowy, radosny i pełen wrażeń. Stanowił okazję do pogłębienia znajomości drogi, która zaprowadziła tych niezwykłych ludzi do nieba. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy podjęli naszą propozycję, uczczenia wszystkich świętych. Gratulujemy pomysłów oraz wiedzy, jaką wykazali nasi wychowankowie, prezentując wybrane postacie”.

Zdaniem działaczki społecznej Klaudii Kanios, takie postępowanie szkoły publicznej jest niezgodne z prawem. - Wiele osób nie dostrzega w tym ani wykluczenia ani łamania praw zapisanych nam w konstytucji. A dla mnie w takich sytuacjach zawsze jest jakieś wykluczone dziecko - mówi Klaudia Kanios

- To nie jedyna tego typu akcja w szkole - dodaje. - Podstawówka organizuje mnóstwo konkursów niemal wyłącznie poświęconych patronowi, czyli Janowi Pawłowi II. I tak mamy konkurs o sporcie "Jan Paweł II mój sportowy idol"; konkurs graficzny "Jan Paweł II mój papież", którego myślą przewodnią było zachęcenie młodych ludzi do poszerzenia wiedzy z zakresu grafiki komputerowej; konkurs plastyczny pt. "Jan Paweł II taki jaki był”; konkurs szkolny na modlitwę dziękczynną do świętego Jana Pawła II, w którym wyróżnione modlitwy zostały odczytane w kościele podczas nabożeństwa; czy konkurs poetycki pod hasłem “Wiersz dla Jana Pawła II”.

W ubiegłym roku szkolnym w czasie pandemii i nauki zdalnej w szkole królował hasztag zostanwdomuzJP2. Na stronie szkoły można było przeczytać: Czas spędzony w domu nie musi wiązać się z nudą. To może być okres ciekawej aktywności kulturalnej. Placówka zamieściła też pliki z materiałami na domową nudę, a wśród nich: wywiady z osobami, które osobiście znały Karola Wojtyłę, a także koncerty i publikacje przygotowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dzieci bez wychodzenia z domu mogły zwiedzić wirtualną wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, lub obejrzeć spektakl teatru Telewizji „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”.

Zdaniem Klaudii Kanios praktyka promowania wydarzeń religijnych przez szkołę w Lutyni narusza normy Konstytucji RP, która zapewnia bezstronność wyznaniową państwa, a także “wprowadza realną segregację uczniów ze względu na światopogląd”.

- Są to działania dyskryminujące i wykluczające, które odbierają wszystkim uczniom komfort przynależności do wspólnoty szkolnej - uważa działaczka.

Podobne stanowisko zajmują przedstawiciele Fundacji Wolność od Religii. W przygotowanej przez nich opinii czytamy: "Żadna religia nie powinna wpływać na działania edukacyjne w polskiej szkole publicznej. Szkoła publiczna winna być szkołą przyjazną dla wszystkich dzieci, niezależnie od światopoglądu ich rodziców i ich samych. Szkoła publiczna i funkcjonariusze publiczni, którzy nią zarządzają, winni dbać o to by, aby była miejscem neutralnym światopoglądowo i politycznie".

Poprosiliśmy dyrekcję szkoły w Lutyni o odniesienie się do tej sprawy, na odpowiedź czekamy.

W ostatnich dniach głośno było o krakowskiej szkole, która po interwencji małopolskiego kuratorium oświaty z dnia na dzień odwołała zabawę halloweenową.
Rodzice uczniów nie kryli oburzenia.

- Córka bardzo cieszyła się na ten bal, miała już przygotowane przebranie. Jest jej przykro, że zabawa została odwołana, zresztą jej koleżankom również - mówiła w rozmowie z nami Natalia Nazim, mama jednej z uczennic. - Nie wiem, jak teraz wytłumaczę córce, dlaczego w szkole nie może odbyć się impreza halloweenowa i co jest w tym złego, skoro co roku w domu sami organizujemy podobne zabawy.

Natalia Nazim zaznacza też, że rodzice powinni sprzeciwić się organizowaniu w szkole rekolekcji, które każdego roku dezorganizują naukę na trzy dni. Nie są co prawda obowiązkowe, ale dzieci, które w nich nie uczestniczą, nie mają lekcji i muszą siedzieć w domu lub na świetlicy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.

Miasto Pociech dla Ukrainy

Baza bezpłatnych atrakcji dla dzieci z Ukrainy

Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli

Weź udział w sondzie!

Czas pracy nauczyciela

RANKINGI szkół

Ranking mazowieckich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking małopolskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking dolnośląskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking wrocławskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Ranking opolskich szkół podstawowych 2021

RANKINGI szkół

Te WARSZAWSKIE szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z języka angielskiego

RANKINGI szkół

Te WARSZAWSKIE szkoły najlepiej przygotowały uczniów do egzaminu z MATEMATYKI

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.

  • najczęściej
    czytane
  • najczęściej
    komentowane

made in osostudio