Szkoła zatrudniła nauczycieli, których wybrali sobie sami uczniowie

Szkoła zatrudniła nauczycieli, których wybrali sobie sami uczniowie

Fot. pixabay.com

Uczniowie z Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych i Liceum Szkół Plastycznych w Gdańsku sami wybrali sobie nowych nauczycieli biologii i geografii. Dyrekcja szkoły zaakceptowała ich wybór.

O niecodziennej rekrutacji przeprowadzonej w gdańskiej szkole pisze portal trojmiasto.pl.

- Po majowym powrocie do budynku okazało się, że będziemy rekrutować nauczyciela biologii, w co zaangażował się nasz samorząd uczniowski, który silnie działa w naszej placówce - mówi cytowana przez portal Anna Adryjanek, z-ca dyr. ds. dydaktycznych OLPI, GPI. - Dlatego obok klasycznej rekrutacji prowadzonej przez dyrekcję, również uczniowie wzięli udział w wyborze nowego nauczyciela. Na to stanowisko zgłosiło się wielu kandydatów, a każdy z nich musiał przeprowadzić godzinną rozmowę z przedstawicielami samorządu, którzy stworzyli specjalną ankietę.

Młodzież uczestniczyła też w pokazowych lekcjach, a następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego spotykali się z kandydatem na rozmowie kwalifikacyjnej.

- Pytania były bardzo różnorodne i dotyczyły zarówno formy nauczania, jak i radzenia sobie z problemami, np. co zrobić, kiedy uczeń korzysta z telefonu, ale nikomu nie przeszkadza, lub nie może brać akurat udziału w zajęciach z biologii, ponieważ uczy się z sukcesami gry na fortepianie - mówi portalowi trojmiasto.pl Anna Adryjanek.

Kandydaci musieli zmierzyć się m.in. z takim problemem: Jakie warunki pracy i oceniania ustali pani/pan dla tych uczniów?

Rycheza - uczennica pilna i zawsze przygotowana, ale materiał wkuwa na pamięć i po dwóch tygodniach nie pamięta, jaką funkcję pełni przełyk, chociaż się uczyła na sprawdzian i otrzymała dobrą ocenę.

Rycheza ma ambicje na 6 i za 6 jest gotowa wykonać pod koniec roku nawet trzy plakaty/lapbooki. Wiadomo, że Rycheza chce mieć 6 na koniec roku szkolnego, bo już to powiedziała, ale widać, że jej wiedza nie jest bogata, Rycheza nie ogląda programów biologicznych, nie jest biologiem i boi się wziąć żabę do ręki. Ma biologię podstawową.

- Po każdym spotkaniu uczniowie przedstawiali rekomendacje dyrektorowi, który ostatecznie przychylił się do wskazanej propozycji - podkreśla Anna Adryjanek.

W ubiegłym tygodniu w ten sam sposób został wybrany nauczyciel geografii.