Stu nauczycieli zakażonych koronawirusem. Badanie trwa nadal

Stu nauczycieli zakażonych koronawirusem. Badanie trwa nadal

Fot. Małopolsk Urząd Wojewódzki

Do tej pory koronawirusa wykryto u ok. 100 przetestowanych nauczycieli. Rządowa akcja testowania potrwa do 12 lutego. Uczący niechętnie biorą w niej udział.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało właśnie, że od niedzieli wykonano prawe 5 tys. testów na obecność koronawirusa. U 2 proc. badanych, czyli u ok. 100 nauczycieli otrzymano wynik dodatni.

Cała akcja, w której mogli wziąć udział nauczyciele klas I-III i szkół specjalnych ma potrwać do 12 lutego. Od 14 do 19 lutego mają zostać z kolei przetestowani nauczyciele z przedszkoli.

Podobną akcję przeprowadzono w połowie stycznia. Wówczas w badaniach w całym kraju wzięło udział 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Zakażenie wykryto u 2591 osób, czyli u 2 proc. przebadanych.

Rząd nie ukrywa, że ponowne testy mają dać odpowiedź na pytanie, czy można otwierać szkoły dla kolejnych roczników. - Jeśli się okaże, że otwarcie klas I-III nie przyczyniło się do wzrostu wskaźnika zachorowań, to będzie to dawało możliwość powrotu do szkół starszych uczniów - mówił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski na jednej z konferencji prasowych.

Tyle tylko, że nauczyciele młodszych klas nie chcą brać udziału w tym eksperymencie. Tym razem na testy zgłosiło się nieco ponad 32 tys. osób.

- Nauczyciele chcą testów na przeciwciała, a nie "eksperymentów" typu, ile nauczycieli dobrze się czuje, a ma covid - komentuje jedna z krakowskich nauczycielek. - Jak będę się źle czuła, to sobie zrobię test na covid, ale nie zamierzam stawać w kolejce do ich "eksperymentów" i coś załapać po drodze. Wystarczająco się narażam w pracy.