Senator apeluje o testowanie krakowskich nauczycieli na obecność koronawirusa. Jest odpowiedź miasta

Senator Bogdan Klich zaapelował do prezydenta Jacka Majchrowskiego o przeprowadzenie testów na koronawirusa wśród pracowników krakowskich żłobków, szkół i przedszkoli. Kraków skonsultował się już w tej sprawie z sanepidem.

W poniedziałek większość krakowskich przedszkoli samorządowych wznowiło działalność. Wcześniej do pracy wróciły żłobki. Jednak zainteresowanie rodziców posłaniem dziecka do tych placówek jest niewielkie.

Z takiej możliwości korzysta raptem kilka procent rodziców przedszkolaków. Jak informuje magistrat, 18 maja na zajęciach w przedszkolach pojawiło się zaledwie 1238 dzieci, co stanowi niewiele ponad 7 proc. wszystkich maluchów uczęszczających do krakowskich przedszkoli. Do jedenastu placówek nie zgłosiło się ani jedno dziecko, a w aż 68 było mniej niż 10 przedszkolaków.

Od przyszłego poniedziałku mają zostać uruchomione szkoły podstawowe, w których będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów z klas I-III.

W związku z tym senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich zaapelował do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o przebadanie wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i żłobków testami na obecność koronawirusa.

Podobne badania w ubiegłym tygodniu przeprowadzono w Łodzi. Testami objęto tam 3337 osób, wynik pozytywny lub wątpliwy uzyskało 456 osób, czyli ponad 14 procent wszystkich badanych. U tych pracowników wykryto przeciwciała koronawirusa, co oznacza, że prawdopodobnie mieli styczność z chorobą lub są aktualnie zarażeni. Obecnie są oni kierowani przez sanepid na dokładniejsze badania.

- Przykład Łodzi pokazuje, że istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników, dzieci i ich rodzin. Stąd interweniuję do Prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie możliwości przeprowadzenia podobnych testów u pracowników krakowskich instytucji oświatowych tj. przedszkoli, żłobków i szkół, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji - podkreśla senator Bogdan Klich.

Dziś na apel senatora odpowiedziała rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego Monika Chylaszek. W rozmowie z PAP poinformowała, że miasto obecnie nie planuje szerokiego testowania pracowników żłobków, przedszkoli i szkół w kierunku koronawirusa.

- Prezydent kontaktował się z sanepidem. Według służb sanitarnych testy należy przeprowadzać w przypadku wskazań medycznych, gdy ktoś ma objawy lub miał kontakt z osobą zarażoną – powiedziała PAP Monika Chylaszek. - Gdyby poważnie podchodzić do tematu testów potwierdzających zakażenie koronawirusem, a nie obecność przeciwciał, musiałyby być one powtarzane regularnie, co kilka dni i to nie tylko wśród nauczycieli i personelu szkół oraz przedszkoli, ale także wśród rodziców i uczniów. Takiej akcji testowania w Krakowie w tej chwili nie planujemy – podkreśliła rzeczniczka.

Wcześniej miasto wyliczyło, że przetestowanie wyłącznie pracowników przedszkoli samorządowych kosztowałoby 3 miliony złotych.

Fot. pixabay.com