Sąd zdecydował, że w Krakowie będzie można prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej

Rada Miasta wygrała w sądzie z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem. Sprawa dotyczy zajęć z edukacji seksualnej dla krakowskich uczniów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił dziś w całości decyzję wojewody, który w październiku ubiegłego roku unieważnił podjętą przez radę miasta uchwałę dotyczącą “prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV”.

Rozstrzygnięcie WSA dotyczy drugiej, poprawionej wersji uchwały. Wcześniejsza przewidywała ustanowienie programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które w szkołach miałyby prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej. Ona również została unieważniona przez wojewodę.
Tej decyzji nie udało się jednak zaskarżyć w wymaganym terminie i dlatego przewodniczący RM Dominik Jaśkowiec sam przygotował kolejną uchwałę, tym razem nie było już w niej mowy o programie grantowym, ani o zajęciach w szkołach. - Uchwała wyprowadza te zajęcia ze szkół, a o tym jak i gdzie mają być realizowane zdecyduje prezydent - zaznaczał Dominik Jaśkowiec, prezentując projekt na sesji Rady Miasta.

Ta uchwała również została unieważniona przez wojewodę. Jego prawnicy uznali, że radni weszli w kompetencje prezydenta.

- Drugie uchylenie uchwały w tej samej sprawie ma podłoże polityczne. Choć uwzględniliśmy wcześniejsze zastrzeżenia wojewody nasz drugi projekt też wzbudził jego wątpliwości - mówił w październiku ubiegłego roku Dominik Jaśkowiec.

Decyzja wojewody została zaskarżona do WSA. Dziś przewodniczący RM poinformował, że sąd ją uchylił.

Sposób realizacji uchwały należy do prezydenta miasta. To on ma zdecydować w jakiej formie i gdzie będą odbywały się zaproponowane przez radę miasta zajęcia. Zdaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego to szkoła jest miejscem najbardziej odpowiednim do tego.

- Moje prywatne zdanie jest takie, że takie zajęcia powinny być podejmowane w szkołach ponadpodstawowych i prowadzone przez osoby z zewnątrz, a nie nauczycieli z danej szkoły, najlepiej by byli to lekarze - przyznaje prezydent Majchrowski w rozmowie z nami.

Fot. MUW

Ryś
20.02.2020 13:34
Panie wojewodopocieramy oczko w pan stronę