Rząd znów będzie testował nauczycieli? I co z powrotem do szkół po feriach?

Rząd znów będzie testował nauczycieli? I co z powrotem do szkół po feriach?

Fot. Ubiegłoroczna akcja testowania nauczycieli

Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wyklucza, że nauczyciele przed powrotem do pracy po feriach przejdą testy na obecność koronawirusa. Podobna akcja testowania została przeprowadzona w ubiegłym roku, ale wówczas ferie w całym kraju odbyły się w tym samym terminie.

O sytuację pandemiczną w szkołach minister edukacji był dziś pytany w porannej rozmowie na antenie radiowej Jedynki.

Czarnek zapewnił, że jego resort chce utrzymać obecną strategię dotyczącą nauki stacjonarnej w szkołach. Podkreślił, że ministerstwo obserwuje sytuację związaną z rozwojem pandemii i "jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego, to będzie podejmować szybko decyzje w wariantach, które ma na stole". Wariantów - jak podkreślił - jest kilka, ale nie zdradził jakie to rozwiązania.

Czarnek przypomniał, że od dziś dzieci z siedmiu województw mają ferie, a zatem “kontakt i możliwość transmisji koronawirusa są zredukowane do minimum”.

Przemysław Czarnek był pytany również o kwestię testowania nauczycieli przed powrotem do pracy po feriach.

- Rok temu przeprowadzaliśmy już taką akcję, nie wykluczamy tego również teraz - stwierdził Czarnek. Zaznaczył jednak, że nie jest to kompetencja ministra edukacji, ale szefa resortu zdrowia i służb sanitarnych.

Jeśli pojawi się taka rekomendacja, to "ministerstwo edukacji będzie ją wykonywać i wspierać".
Pierwsi nauczyciele zaczną wracać do szkół po feriach już w przyszły poniedziałek. Wówczas swój zimowy wypoczynek zakończą dzieci z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

W ubiegłorocznej akcji testowania nauczycieli wzięło udział ok. 140 tys. osób. Zakażenie wykryto u zaledwie 2 procent przebadanych. Testowanie dotyczyło uczących w klasach I-III, które po feriach miały wrócić do stacjonarnej nauki.

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ubiegłym roku ferie zimowe zostały skumulowane w jednym terminie dla wszystkich województw w kraju. W tym roku rząd nie zdecydował się na taki krok i ferie są podzielone na cztery tury.

Obecnie wypoczywają dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ostatnia tura zakończy ferie 27 lutego. Wówczas do szkół wrócą dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Nauczyciel
27.01.2022 12:04
Jeżeli już testujemy, to wszystkich. Dzieci również.
BEEEEEEEEEEEEEES
24.01.2022 22:39