RPO zbada, czy Barbara Nowak represjonuje dzieci, które nie chodzą na religię

RPO zbada, czy Barbara Nowak represjonuje dzieci, które nie chodzą na religię
Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie interwencji w sprawie wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. - Chcemy, by rzecznik zbadał czy Barbara Nowak nie represjonuje dzieci, które nie chodzą na lekcje religii - tłumaczy Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

O tym, że Barbara Nowak naciska na dyrektorów szkół, by “absolutnie nie wyrzucali religii na pierwszą lub ostatnią godzinę” pisaliśmy w miniony poniedziałek. Te deklaracje padły z ust małopolskiej kurator oświaty podczas zorganizowanej na Jasnej Górze konferencji pt. “Prześladowany jak katolik”. Nowak stwierdziła tam, że atakowanie katolików zaczyna się już w przedszkolu i szkole.

- Cały czas słyszę, że lekcje religii są do wyrzucenia. Ja wiem o co chodzi. O to, że jeśli nie będzie religii, a uczniowie nie będą mogli usłyszeć w szkole o zasadach religii, o tym, że życie jest ważne i piękne, to znaczy, że za chwilę cała ta inwazja ideologiczna, czy to ideologii gender, czy jakiejkolwiek innej ideologii neomarksistowskiej zwycięży. I wytłumaczy się tym młodym ludziom, że prawa naturalne nie funkcjonują, że każdy może sobie wybierać płeć jaką chce - oświadczyła Nowak.

Dalej stwierdziła, że chaos w umysłach młodych ludzi mogą uporządkować tylko lekcje religii i … widok księdza w sutannie. - Kiedy do szkoły przychodzi ksiądz w sutannie, to cała rzeczywistość szkolna się zmienia. Nauczyciele inaczej się zachowują, uczniowie inaczej się zachowują i rodzice inaczej funkcjonują w szkole - zapewniła Nowak uczestników konferencji.

Kuratorka podkreśliła też, że “w Małopolsce nie jest tak źle”. - Mamy taką młodzież, która jest bardzo dobrze formowana - zauważyła Nowak i jako przykład podała, że w Małopolsce najwięcej dzieci bierze udział w konkursach o tematyce religijnej.

Nowak przyznała również, że od co najmniej 6 lat nie przypomina sobie żadnej ważnej szkolnej uroczystości, która nie zaczynałaby się mszą święta w Kościele. - Słyszę, że to jest dyskryminacja. Jaka dyskryminacja? Kto nie chce, ten nie idzie, ale w takich sytuacjach kościoły są pełne dzieci i nauczycieli - zapewniła kuratorka.

Barbara Nowak zdradziła też, co robi, by dzieci w Małopolsce nie rezygnowały masowo z lekcji religii. - Od wielu lat mówię i proszę dyrektorów, żeby absolutnie nie wyrzucali religii na pierwszą lub ostatnią godzinę, bo to jest nie w porządku, to jest takim sygnałem dla uczniów “nie chodźcie na lekcje religii” - przyznała Nowak.

Właśnie ta ostatnia wypowiedź zbulwersowała posłów Koalicji Obywatelskiej - Krystynę Szumilas, Katarzynę Lubnauer i Aleksandra Miszalskiego, którzy dziś w południe zorganizowali pod siedzibą krakowskiego Kuratorium Oświaty konferencję prasową. Poinformowali na niej, że złożyli wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby podjął interwencję w tej sprawie ("złożylibyśmy do Rzecznika Praw Dziecka, ale jak wiadomo Mikołaj Pawlak zajmuje się wyłącznie dziećmi nienarodzonymi" - stwierdziła Katarzyna Lubnauer)

- Uważamy, że takie działania, które prowadzi kurator Nowak, to znaczy zmuszanie dzieci do udziału w lekcjach religii metodami pozaprawnymi jest naruszeniem dobra uczniów - zaznaczyła Katarzyna Lubnauer. - Zwróciliśmy się do RPO, żeby zbadał, czy nie mamy do czynienia z łamaniem prawa, czy Barbara Nowak nie represjonuje dzieci, które nie chodzą na lekcje religii, zmuszając szkoły do tego, by te lekcje organizować w środku innych zajęć.

Posłanka Nowoczesnej zauważyła, że coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na katechezę. - Mam wrażenie, że w związku z tym minister Czarnek i pani kurator Nowak postanowili zemścić się na nich - stwierdziła Lubnauer. - Są różne pomysły: minister Czarnek chce, by lekcje religii i etyki były obowiązkowe, a kurator Nowak wymyśliła, że będzie naciskać na dyrektorów szkół, żeby te lekcje odbywały się w środku zajęć, by dzieci, które na nie nie chodzą musiały ten czas przesiedzieć na korytarzu.

Katarzyna Lubnauer przypomniała też, że kilka miesięcy temu posłowie KO złożyli do wojewody małopolskiego wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska, który do dziś nie został rozpatrzony. - Za brak odwołania kurator Nowak PiS zapłaci wyborczo - uważa posłanka Lubnauer. - Polscy uczniowie i rodzice mają już dość ideologizacji szkoły, co jasno pokazały badania przeprowadzone w Warszawie przez Nowoczesną. Może teraz kurator Nowak ma możnych obrońców w Krakowie, ale w 2023 roku będą wybory i za działania kurator Nowak PiS zostanie rozliczony.

Poseł Aleksander Miszalski wyliczał, że jeszcze w 2010 roku na lekcje religii uczęszczało 93 proc. uczniów w wieku 17-19 lat, obecnie jest to już tylko 54 proc., a w samym Krakowie połowa nastolatków nie uczęszcza na katechezę. - A to oznacza, że kurator Nowak szykanuje połowę uczniów krakowskich szkół - zauważył poseł.

Miszalski radził też Barbarze Nowak, by zastanowiła się, czy przypadkiem jej działania nie przyczyniają się do odejścia młodych ludzi od Kościoła.

Krystyna Szumilas, była minister edukacji w rządzie PO-PSL zaznaczyła, że kuratorzy oświaty i minister edukacji powinni przede wszystkim dbać o dobro dziecka. - Jakoś nie widziałam, żeby kurator Nowak zajmowała się tym, że lekcje matematyki odbywają się na 9 czy 10 godzinie, że w szkołach jest dwuzmianowość, że brakuje nauczycieli, że mamy przepełnione klasy i przeładowane podstawy programowe, a szkoły są niedofinansowane i stoją w obliczu braku energii elektrycznej i cieplnej. Zamiast tego kurator Nowak znów zajmuje się ideologizacją szkoły - stwierdziła Szumilas.

Posłowie chcą, by Rzecznik Praw Obywatelskich do 20 października udzielił im informacji, jakie działania zamierza podjąć w związku z ich pismem.