Radni nie chcieli dyskutować o profilaktyce ciąż wśród nastolatek, ale uchwałę przyjęli

13.06.2019

Tego typu uchwały zwykle budzą najwięcej emocji wśród krakowskich radnych. Tym razem było jednak inaczej. Rada miasta bez dyskusji przyjęła uchwałę zobowiązującą prezydenta do utworzenia programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które w szkołach będą mówić uczniom o zapobieganiu niechcianym ciążom i profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

Pomysłodawczynią uchwały o dość długiej nazwie - Powołanie programu grantowego kierowanego do organizacji pozarządowych, na realizację zadania w zakresie ochrony zdrowia pt. „Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV” do realizacji w krakowskich szkołach - jest radna Nina Gabryś z Nowoczesnej.

Tylko za zgodą rodziców

Przedstawiając swój projekt tłumaczyła, że chodzi o program, dzięki któremu eksperci z organizacji pozarządowych mogliby przeprowadzać w szkołach średnich warsztaty dla uczniów z zakresu profilaktyki ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. - Byłyby to zajęcia fakultatywne, odbywające się wyłącznie za zgodą rodziców - przekonywała radna Gabryś i przytaczała statystyki mówiące o tym, że ponad 17 proc. piętnastolatków ma już za sobą inicjację seksualną, a liczba nastoletnich ciąż stale rośnie, podobnie jak liczba zachorowań na choroby weneryczne.

Tymczasem, zdaniem radnej, edukacja w tym temacie sprowadzająca się do przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie nie jest wystarczająca w polskich szkołach. - Dzieci czerpią wiedzę o seksie głównie z internetu i telewizji lub od kolegów, w badaniach rzadko wskazują na rodziców czy nauczycieli - mówiła radna.

Podobne warsztaty mogłyby być również adresowane właśnie do tych dwóch grup.

- Proszę o spokojną i merytoryczną dyskusję nad tym projektem - zaapelowała do pozostałych radnych pomysłodawczyni uchwały podczas wczorajszej sesji.

Radni nie chcieli dyskutować

O dziwo jednak, żaden z obecnych na sali radnych nie zdecydował się zabrać głosu w tym temacie, co jest o tyle zaskakujące, że zwykle tego typu sprawy najbardziej elektryzują krakowskich samorządowców.

- Sama byłam zaskoczona brakiem dyskusji nad projektem, bo przygotowałam się na różnego rodzaju argumenty, ale cieszę się, że podjęliśmy decyzję merytorycznie i że nie pochłonęła nas dyskusja o kwestiach światopoglądowych - mówi w rozmowie z nami Nina Gabryś.

Za uchwałą głosowało 20 radnych, 18 było przeciw (wszyscy radni PiS oraz dwaj radni prezydenccy Rafał Komarewicz i Adam Migdał), a 2 wstrzymało się od głosu.

Zajęcia dopiero w nowym roku

Teraz prezydent ma czas do końca września na opracowanie planu działania - stworzenie regulaminu konkursu grantowego i ogłoszenie składu komisji, która będzie je przyznawać, a także oszacowanie kosztów wprowadzenia programu w życie. - W Łodzi na podobny program miasto przeznaczyło 100 tys. zł - zaznacza Nina Gabryś.

Edukatorzy mogliby ruszyć do szkół dopiero w przyszłym roku, kiedy środki na program zostaną zarezerwowane w budżecie.

Czy kurator przeszkodzi w realizacji uchwały?

Radna Gabryś ma nadzieję, że małopolska kurator oświaty, znana ze swoich konserwatywnych poglądów na temat edukacji seksualnej w szkołach, nie będzie utrudniać placówkom realizacji programu. - Liczę na zrozumienie tematu przez panią kurator i merytoryczne odniesienie się do projektu - mówi radna.

Nina Gabryś chciałaby, żeby w przyszłości podobne warsztaty, wzorem Warszawy, odbywały się również w podstawówkach.

- Najpierw przekonajmy się jednak, jak program sprawdzi się w szkołach ponadpodstawowych - zaznacza radna.

Anna Kolet-Iciek
fot. pixabay.com