Przemysław Czarnek ministrem edukacji. To tajny plan Kaczyńskiego na oświatę w czasach zarazy?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że nowym ministrem połączonych resortów edukacji i nauki zostanie poseł PiS Przemysław Czarnek. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wprost nazywa nowego ministra hejterem, a nauczyciele zbierają podpisy pod listem otwartym, w którym wyrażają niepokój i oburzenie jego wyborem. A my pytamy, czy tą nominacją partia rządząca nie chce przypadkiem odciągnąć naszej uwagi od prawdziwych problemów polskiej szkoły w czasie zarazy?

Pod listem otwartym w sprawie powołania posła Czarnka na ministra edukacji i nauki podpisało się już ponad 1600 osób, ale ta liczba szybko rośnie.

Pismo przygotowała grupa nauczycieli, którzy są przekonani, że wybór Czarnka “spowoduje eskalację problemów młodych ludzi”. “Chcemy ministra, który pracuje dla dobra dzieci i młodzieży, a nie dla dobra swojej partii - piszą nauczyciele. - Ministra, który potrafi wznieść się ponad polityczny interes i wykazać empatią i szacunkiem. Ministra, który będzie rozumiał, że szkoła jest dla wszystkich i ma być miejscem, które łączy (...) Chcemy tworzyć szkołę otwartą i przyjazną, dlatego oczekujemy, że minister Czarnek będzie kierował się zawsze dobrem wszystkich uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek, traktując to dobro nie w sposób subiektywny i bez względu na swoje osobiste przekonania".

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych już kilka miesięcy temu obiecywał, że zrobi wszystko, by postawić Czarnka przed sądem: “nie wiemy czy uda się to teraz, gdy PiS rządzi Polską. Ale pierwsze działania muszą zostać podjęte już w tej chwili. Prawnicy już pracują nad właściwymi rozwiązaniami” napisali przedstawiciele OMZRiK w czerwcu tego roku, ogłaszając publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel. Udało się zebrać ponad 11 tys. złotych, czyli więcej niż potrzebowano. Teraz OMZRiK przypomina z jakich wypowiedzi zasłynął nowy minister, nazywając go przy tym hejterem:

● o tym, że lesbijki i geje to nie są ludzie:
"Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją"
● o Marszu Równości:
"To propagowanie zboczeń, dewiacji i wynaturzeń. Postaw antyrodzinnych, antychrześcijańskich, wprost sprzecznych z katechizmem, wprost sprzecznych z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej”
● o kobietach:
"Idź i pracuj, jeździj na traktorze, na kombajnie, ucz się, rób karierę. Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołana"
● o rektorach apelujących o nieużywanie określenia ”zaraza":
"Zawsze będę przeciwnikiem promocji zboczeń, dewiacji i wynaturzeń. I żaden rektor, i żadna Konferencja Rektorów Szkół Wyższych mi tego nie zabroni. Weszli w uniwersytety, weszli w nauczanie, weszli w szkoły i zaczynają burzyć podstawową tkankę społeczeństwa, jaką jest rodzina"
● o biciu dzieci:
"Niekiedy istnieje konieczność zastosowania przymusu fizycznego, w tym kary cielesnej (...) Konieczność stosowania tego rodzaju kar wydaje się być oczywista: qui bene amat, bene castigat (kto kocha naprawdę, ten karci surowo), melius est pueros flere quam senes (lepiej płakać w dzieciństwie niż na starość) - mówili starożytni, którym trudno zarzucić wyznawanie nierealistycznej wizji człowieka (...) [kara cielesna] "powinna być zastosowana niezwłocznie po wystąpieniu przewinienia; powinna być proporcjonalna do winy (jak każda kara); nie może być wymierzana w gniewie (bo łatwo wtedy o to, by stała się ona sposobem na rozładowanie frustracji rodzica, a nie faktycznym środkiem wychowawczym); dziecko powinno dokładnie znać powód jej wymierzenia; a przy tym nie może być stosowana za drobiazgi, a po jej wykonaniu nie należy wypominać dziecku jego dawnych przewinień".

Przez kolejne miesiące podobnych bzdurnych i skandalicznych wypowiedzi będzie z pewnością więcej, a my dziennikarze i cała opinia publiczna skupimy się zapewne na ich komentowaniu i potępianiu. I tak nowy minister będzie rozliczany nie z tego co zrobił (lub nie zrobił), ale z tego co głupiego powiedział. To jest właśnie tajny plan Jarosława Kaczyńskiego.

Przed nami chyba najtrudniejszy rok szkolny w historii. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo, podobnie jak liczba szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo (obecne jest ich 531). Żaden uczeń, nauczyciel czy rodzic nie wie, co go czeka kolejnego dnia, czy szkoła zostanie zamknięta, czy on i jego rodzina trafi na kwarantannę, czy będzie musiał naprędce zorganizować lub uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Szkoły nie są w stanie zaplanować niczego choćby z tygodniowym wyprzedzeniem.

Może partii rządzącej, która wyniosła na ministra edukacji osobę, mającą do tej pory tyle wspólnego ze szkołą, że kiedyś do niej uczęszczała, chodzi właśnie o to żeby uwaga nas wszystkich skupiła się na tym co powiedział minister Czarnek na temat LGBT, a nie na tym, jak fatalnie szkoły są przygotowane do pracy w czasach zarazy, że brakuje nauczycieli, a ich pensje są skandalicznie niskie, że - cytując byłego już ministra Pionkowskiego - w “przytłaczającej większości szkół” zdalne nauczanie jest większą lub mniejszą, ale jednak fikcją, i że wkrótce wszyscy w tej fikcji utniemy na dłużej?

Fot. FB Przemysław Czarnek