Przedszkola, żłobki i boiska zostaną otwarte. Kiedy powrót uczniów do szkół?

Przedszkola, żłobki i boiska zostaną otwarte. Kiedy powrót uczniów do szkół?
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś, że wszystkie obowiązujące w Polsce obostrzenia zostaną przedłużone o kolejny tydzień. Wyjątkiem są żłobki i przedszkola, które zostaną otwarte już od poniedziałku. Przywrócona zostanie również możliwość uprawiania sportu na otwartej przestrzeni w grupach maksymalnie 25-osobowych.

Pozostałe restrykcje mają obowiązywać do 25 kwietnia. To oznacza, że uczniowie wszystkich roczników nadal będą uczyć się zdalnie, zamknięte będą galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny, siłownie czy kluby fitness. Nadal nie pójdziemy do fryzjera i kosmetyczki. Hotele i obiekty noclegowe mają być zamknięte jeszcze dłużej, bo aż do 3 maja.

Po 25 kwietnia ewentualne znoszenie obostrzeń ma się odbywać regionalnie, bo - jak zaznacza minister zdrowia - są województwa mniej i bardziej dotknięte koronawirusem. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku i w Małopolsce.

Minister Niedzielski po raz kolejny podkreślił dziś, że priorytetem w odmrożeniu obostrzeń będzie edukacja. - W pierwszej kolejności chcemy przywracać normalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży - zapewnił minister zdrowia.

Warunkiem jest jednak spadek dziennej liczby zachorowań, która - jak podaje Adam Niedzielski - nie może być wyższa niż 30 na 100 tys. mieszkańców. Pod uwagę ma być brane również obłożenie infrastruktury szpitalnej, a także poziom wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia (obecnie 40 proc. z nich jest już zaszczepionych).

Na razie uczniowie będą mogli skorzystać z możliwości uprawiania sportu na otwartej przestrzeni. Będzie to dopuszczalne w grupach nie większych niż 25 osób. Od 19 kwietnia możliwe będzie również współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiednie polskie związki sportowe.