Aktualności
Posłanka domaga się skrócenia roku szkolnego. Napisała w tej sprawie do ministra edukacji
30.06.2022
Rok szkolny powinien być krótszy o dwa tygodnie, bo nauka po klasyfikacji to "fikcja". Co na to resort edukacji?
Zdaniem Urszuli Pasławskiej, posłanki związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym ostatnie dwa tygodnie roku szkolnego to “swego rodzaju stan zawieszenia”. Parlamentarzystka wysłała w tej sprawie interpelację do ministra edukacji i proponuje zmianę organizacji roku szkolnego.
“Obecnie dwa tygodnie między radą klasyfikacyjną a zakończeniem roku szkolnego to swego rodzaju stan zawieszenia. Oceny są wystawione i zatwierdzone, całoroczny program zrealizowany, nauczyciele nie prowadzą więc zajęć dydaktycznych, ale uczniowie wciąż mają obowiązek uczestnictwa w lekcjach - pisze posłanka w swojej interpelacji do ministra edukacji Przemysława Czarnka.
Zdaniem Urszuli Pasławskiej ten stan rzeczy jest trudny zarówno dla uczniów, którzy - jak pisze posłanka - zajęcia pod koniec roku nazywają "fikcją", jak i dla nauczycieli, którzy w tym czasie mają najwięcej pracy z dokumentacją.
“Uzasadniona wydaje się więc zmiana organizacji roku szkolnego polegająca na wprowadzeniu dni wolnych od zajęć dydaktycznych” - pisze posłanka.
To de facto oznaczałoby skrócenie roku szkolnego o dwa tygodnie i wydłużenie wakacji co z pewnością nie spodobałoby się wielu rodzicom, którzy już teraz często mają problem z zapewnieniem opieki dzieciom w czasie ponad dwumiesięcznych wakacji.
Posłanka proponuje więc, by “w zamian dyrektor mógł ogłosić dni opiekuńczo-wychowawcze, zapewniając w tym czasie opiekę świetlicową”.
Na koniec Pasławska zwraca się do ministra edukacji z dwoma pytaniami:
1. Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zauważa celowość zmiany przepisów wprowadzając dni wolne od zajęć dydaktycznych w terminie od daty posiedzenia rady kwalifikacyjnej do ustawowego zakończenia roku szkolnego?
oraz
2. Czy nowe przepisy wejdą w życie i będą obowiązywać w roku szkolnym 2022/2023?
Na odpowiedź minister edukacji ma 21 dni.
Zgodnie z rozporządzeniem z 2017 r. rok szkolny kończy się w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. To oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. W 2019 roku minister Dariusz Piontkowski wprowadził do rozporządzenia zmianę polegającą na tym, że jeżeli czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy (tzn. Boże Ciało), zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień - taka sytuacja miała miejsce właśnie w 2019 roku, stąd wprowadzona zmiana.
Wcześniej w kwestii organizacji roku szkolnego obowiązywało rozporządzenie podpisane jeszcze przez minister Katarzynę Hall, które zakładało, że rok szkolny ma się kończyć w ostatni piątek czerwca. Zmieniła to minister Anna Zalewska bo, jak argumentowała, istnieje „ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca”.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane