Pomoc Ukrainie zamiast kwiatka dla nauczyciela? Nie odbierajcie mi tej różyczki!

fot. pexels.com

Polska Akcja Humanitarna zachęca nauczycieli, by przyłączyli się do akcji “Zamiast kwiatka niosę pomoc Ukrainie”. Nie wszystkim taki pomysł przypadł do gustu. - Nie odbierajcie mi tej różyczki - apeluje w mediach społecznościowych jedna z nauczycielek.

“Zamiast przyjmować kwiaty lub czekoladki od uczniów i uczennic, zachęć ich do tego, aby zaangażowali/ły się w działania pomocowe PAH na rzecz Ukrainy. Pokaż młodym ludziom, że można solidarnie pomagać innym i wspólnie nauczcie się czym jest pomoc humanitarna - apelują przedstawiciele PAH.

Proszą nauczycieli, by wspólnie z uczniami zorganizowali zbiórkę pieniędzy, a zebraną kwotę przekazali na działania PAH w Ukrainie (zbiórkę można też zorganizować online na www.pomagamy.pah.org.pl).

- Do akcji mogą przystąpić przedszkola i szkoły z całej Polski, ale także biblioteki czy domy kultury. Nie musisz namawiać całej placówki – możesz zgłosić tylko swoją klasę/grupę. Akcja jest dobrowolna - zaznaczają przedstawiciele PAH.

Podobna akcja była prowadzona w ubiegłym roku. Wówczas zbierano pieniądze na pomoc dla Somalii. W zbiórkę zaangażowało się prawie 8 tys. uczniów oraz 244 nauczycieli. Udało się zebrać ponad 51 tys. zł.

Laurka i karma dla zwierząt zamiast kwiatka

Wielu nauczycieli w mediach społecznościowych deklaruje chęć przyłączenia się do tegorocznej edycji. W jednej z nauczycielskich grup facebookowych pojawił się jednak post, którego autorka sceptycznie odnosi się do proponowanej akcji.

"Nie zgadzam się z akcją "zamiast kwiatka…" - napisała nauczycielka. - Nikt o tym głośno nie powie, ale dla nas nauczycieli jest to miły gest ze strony ucznia i rodzica w tych „ciężkich czasach”. Z każdej strony obrywamy, jesteśmy zmęczeni psychicznie i fizycznie. Gnojeni finansowo i taki drobny gest jak kwiatek od ucznia spowoduje uśmiech na naszych twarzach. Czy nam się nawet tyle nie należy !!!!! Cały rok w szkole komuś pomagaliśmy i ostatniego dnia nawet kwiatek nam się nie należy?

Post wywołał sporo komentarzy.

“Ja wręcz zakazuję przynoszenia mi czegokolwiek - napisała jedna z komentujących osób. - A wpłacać też nie każę. Każdy pomaga, jak chce i kiedy chce. Kwiaty, czekoladki, kawę, herbatę i miód kupuję sama, choć rzadko, bo nie lubię. Moi uczniowie mogą przynieść wyłącznie ręcznie wykonane laurki, o ile chcą".

“Ja zachęcam do przynoszenia karmy dla lokalnego schroniska - zaznacza kolejna nauczycielka. - A prawda jest taka, że jak ktoś chce, to i tak podziękuje”.

“U nas w szkole wprowadzono zasadę, że nie przyjmujemy upominków, prezentów czy kwiatów (ani na dzień nauczyciela ani na zakończenie roku). Jeżeli ktoś chce podziękować nauczycielowi może wykonać kartkę z podziękowaniami. Podoba mi się takie rozwiązanie. Mam już kilka kartek, wykonanych własnoręcznie przez moich uczniów” - dodaje ktoś inny.

“Zamiast kwiatka wolę Laurkę wykonaną przez dziecko, kwiatka może kupić każdy, a laurka jest wykonana przez wyjątkowe dziecko dla wyjątkowego nauczyciela - przyznaje kolejna z komentujących osób.

“Ja nie potrzebuję kwiatków, które zaraz zwiędną ani czekoladek. Za to kto chce w jakiś sposób podziękować nauczycielowi niech wrzuci do puszeczki na szczytny cel”.

Nie odbierajcie mi tej różyczki

Pod postem pojawił się też taki komentarz:

"Nie możemy zakazać wdzięczności w formie kwiatka, ale możemy zakazać kupowania prezentów, powołując się na prawo. Jestem bibliotekarką w szkole, więc nie mam z tym problemu. Zazwyczaj na koniec roku wynoszę jedną różę od 8 klasy i ta róża jest dla mnie ważniejsza od olbrzymich bukietów, które są "wulgarne". Nie odbierajcie mi tej różyczki...

W sondzie opublikowanej na naszym portalu zapytaliśmy czytelników, co - ich zdaniem - jest najlepszym podarunkiem dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego. 55 proc. ankietowanych odpowiedziało, że uśmiech i dobre słowo, 14 proc. wskazało na kwiaty, a 12 proc. na książkę. Po 9 proc. odpowiadających uznało, że najlepsza jest laurka lub coś słodkiego.