Policzyli, ile kosztuje wychowanie dziecka. Przygotujcie się na spory wydatek

Policzyli, ile kosztuje wychowanie dziecka. Przygotujcie się na spory wydatek
Wychowanie jednego potomka kosztuje nas tyle, ile kupno mieszkania w dużym mieście. Do portfela sięgamy zanim jeszcze maluch pojawi się na świecie.

To wniosek z raportu z badań przeprowadzonych przez ośrodek SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców. Wykonano je na zlecenie platformy do obniżania rachunków za media.

Wydatki związane z posiadaniem dzieci zaczynają się zanim jeszcze maluch przyjdzie na świat. Z raportu wynika, że ciąża oraz przygotowanie siebie i mieszkania na pojawienie się nowego członka rodziny to średni wydatek rzędu 8500 zł.

Wyższe rachunki

Kiedy już pociecha pojawi się w naszym domu, musimy liczyć się m.in. z większymi rachunkami za media (m.in. prąd, woda, gaz), które wzrastają średnio o ok. 200 zł w skali miesiąca, więcej o prawie 300 zł wydamy też na żywność, a wydatki na chemię gospodarczą i kosmetyki, przynajmniej na początkowych etapach wzrosną o prawie 260 zł miesięcznie.

Zdrowie i opieka

Istotną kategorię kosztów stanowi opieka zdrowotna dla dziecka. Co prawda 1/3 rodziców deklaruje, że nie ponosi dodatkowych kosztów, ponieważ korzysta jedynie z publicznych, bezpłatnych usług medycznych, jednak większość rodziców określa kwotę przeznaczaną na opiekę zdrowotną na ok. 314 zł miesięcznie.

Dodatkowy koszt stanowi również opieka nad dziećmi. Około 22 proc. Polaków zatrudnia opiekunkę, co kosztuje ich średnio ponad 700 zł miesięcznie. Alternatywą są żłobki i przedszkola, później szkoły i oferowane przez nie świetlice. 70 proc. rodziców biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ich dzieci uczęszczają do jakiejś placówki edukacyjnej, z czego aż 20 proc. przyznało, że jest to instytucja prywatna, za którą trzeba płacić dodatkowe czesne. Prywatna szkoła to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, jednak istnieją w Polsce placówki, gdzie roczne czesne to wydatek nawet 50 tysięcy złotych!

Zabawki i książki

Posiadanie dzieci to również koszty związane z ich rozwojem fizycznym i intelektualnym oraz zabawą. Okazuje się, że przeciętne polskie dziecko dostaje nowe zabawki nie częściej niż raz w miesiącu, a miesięczny budżet przeznaczany na takie zakupy to – zgodnie z deklaracjami ankietowanych – ok. 200 zł. Średni miesięczny budżet na zakup książek dla dzieci to natomiast 127 zł.

Korepetycje i atrakcje

Do tego dochodzą różnego rodzaju zajęcia dodatkowe i pozaszkolne. 70 proc. dzieci uczęszcza na jakieś zajęcia, z czego zdecydowanie najczęściej są to lekcje języków obcych (28 proc.) i zajęcia sportowe (30 proc.).Na te ostatnie trzeba wydać miesięcznie ok. 214 zł, nauka języków obcych kosztuje nawet 260 zł miesięcznie, zaś lekcje gry na instrumencie i korepetycje indywidualne z przedmiotów szkolnych – to już koszt blisko 350 zł miesięcznie za każde. Budżet przeznaczany natomiast na atrakcje dodatkowe to najczęściej od 250 do 300 zł miesięcznie.

Nasze drogie dzieci

Zdaniem autorów raportu, im starsze dziecko, tym więcej trzeba wydać na jego utrzymanie. Niemowlak kosztuje nas miesięcznie ok. 150 zł, nastolatek już ok. 1500 zł, a student niemal 2200 zł.

Jak wynika z badania średni koszt wychowania jednego dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletniości to ponad 305 000 zł. Jeśli rodzice decydują się na utrzymywanie swojej pociechy również w okresie studiów, muszą liczyć się z kolejnym wydatkiem w wysokości ponad 130 000 zł. Można zatem przyjąć, że wychowanie jednego dziecka, aż do jego wejścia w dorosłość (ukończenia studiów), to koszt blisko pół miliona złotych. Jest to wydatek porównywalny z kosztami nabycia mieszkania w dużym mieście w Polsce.

(ANKO)
Fot. fotolia