Pismo pomorskiej kurator oświaty w sprawie zdalnej edukacji trafiło na aukcję

Pismo pomorskiej kurator oświaty w sprawie zdalnej edukacji trafiło na aukcję
“Nie można oczekiwać i wymagać, że wszystkie sprawy będą załatwiane tylko w sposób oparty na zapisach prawa” - napisała Małgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, a jej pismo właśnie trafiło na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Oryginał dokumentu podpisanego przez pomorską kuratorkę wystawiło na licytację Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Jest to odpowiedź na apel, jaki Stowarzyszenie wysłało w sprawie podjęcia przez kuratorów oświaty interwencji w zakresie zapewnienia przestrzegania prawa w szkołach w związku z zawieszeniem zajęć.

Jak przypomina Stowarzyszenie w marcu 2020 roku na dwa tygodnie zawieszono zajęcia w szkołach, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało do tego, by z uczniami ten czas wykorzystać np. do powtórek materiału. Niedopuszczalne było jednak w tamtym okresie prowadzenie zajęć online, sprawdzanie obecności, organizowanie sprawdzianów, wpisywanie ocen itp. - zaznaczają przedstawiciele Stowarzyszenia. - Wiele szkół jednak naruszało prawo, nie zważając w ogóle na to, że uczniowie nie są gotowi przejść na nauczanie zdalne oraz że brak jest ku temu podstaw prawnych.

Stąd interwencja w kuratoriach. Pismo, które nadeszło z pomorskiego urzędu jest - jak zaznaczają przedstawiciele Stowarzyszenia - wyjątkowe. Dlaczego? Po pierwsze, kurator stwierdziła, że nie można oczekiwać i wymagać, że w trudnym czasie pandemii wszystkie sprawy będą załatwiane tylko w sposób oparty na zapisach prawa. Po drugie, kurator wskazała, że najważniejszym źródłem wydawania poleceń są strony rządowe.

Pismo jest unikatowe z jeszcze jednego względu: zaadresowane zostało do "Stowarzyszenia Umarłych Studentów" - to efekt pomyłki sądu rejestrowego, który dopiero był w trakcie prostowania danych w KRS.

Pismo wystawione na licytację jest oprawione w antyramę (format A4). Do przedmiotu zostanie dołączony list od prezesa Stowarzyszenia, potwierdzający jego autentyczność.

Cena listu wynosi na razie 200 zł, licytuje 13 osób. Aukcja kończy się 24 stycznia.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów jest organizacją broniącą interesów uczniów. Jego członkami są uczniowie i studenci, którzy pomagają swoim koleżankom i kolegom oraz monitorują na bieżąco stan edukacji w kraju. Koncentrują się głównie na wykrywaniu nieodpowiednich zapisów w szkolnych statutach i upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy na temat ich praw, sposobach ochrony, udzielają też pomocy w indywidualnych przypadkach.