Pieniądze z 500 plus dla nauczycieli pójdą na zakup pralek i lodówek

Pieniądze z 500 plus dla nauczycieli pójdą na zakup pralek i lodówek
Ponad 5 mln złotych trafiło do krakowskich nauczycieli w ramach programu 500 plus na zakup sprzętu potrzebnego do pracy zdalnej. Po rządowe wsparcie sięgnęło niemal 11 tys. uczących. W kasie miasta pozostał milion złotych, który teraz otrzymają szkoły zawodowe i bursy.

Pieniądze w ramach programu “500 plus dla nauczycieli” mogli otrzymać uczący, którzy stosowny sprzęt zakupili między 1 września, a 7 grudnia tego roku.
Nauczyciel, chcąc otrzymać zwrot poniesionych kosztów, musiał złożyć wniosek do dyrektora szkoły dołączając dowód zakupu sprzętu (paragon lub imienny dowód zakupu).

O świadczenie mogli się starać zarówno nauczyciele pracujący w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Nie dostali go natomiast nauczyciele przedszkolni, bo - jak podkreśla minister edukacji Przemysław Czarnek - refundacja dotyczy sprzętu niezbędnego dla nauczycieli, którzy nauczają na odległość, a przedszkola od pierwszych dni września pracują stacjonarnie.

Resort edukacji nie zbiera danych na temat liczby nauczycieli, którzy otrzymali dofinansowanie. Pieniądze trafiły bezpośrednio na konta samorządów, które następnie rozdzielały fundusze. W samym Krakowie 500 plus otrzymało 10 833 nauczycieli. Jak poinformował nas krakowski magistrat, dofinansowanie objęło 74 proc. nauczycieli zatrudnionych w samorządowych szkołach oraz 42 proc. nauczycieli zatrudnionych w niesamorządowych szkołach.

- U nas na ponad 100 nauczycieli, jedynie 9 nie złożyło wniosku o dofinansowanie - mówi Iwo Wroński, dyrektor III Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego STO w Krakowie.

Dyrektor przyznaje, że kwota dofinansowania nie była zbyt wysoka. - Dlatego nasza szkoła zdecydowała o przekazaniu dodatkowych środków na ten cel i każdy nauczyciel, który zakupił sprzęt otrzymał kolejne 500 zł z budżetu stowarzyszenia - mówi Iwo Wroński.

Na cały program “500 plus dla nauczycieli” Kraków otrzymał 6,3 mln zł. Do nauczycieli trafiło 5,3 mln zł - ok. 4,3 mln złotych dostali nauczyciele zatrudnieni w szkołach samorządowych, a ok. 0,9 mln zł osoby pracujące w placówkach niesamorządowych.

Zgodnie z założeniami programu niewykorzystanych środków nie trzeba zwracać do budżetu państwa. Samorządy mogą je wydać na inne cele edukacyjne. Kraków już zdecydował, że zaoszczędzone na programie 500 plus środki przekaże samorządowym szkołom ponadpodstawowym prowadzącym kształcenie zawodowe – technikom oraz szkołom branżowym. Będą one mogły zakupić za to pomoce dydaktyczne oraz wyposażyć pracownie przedmiotowe w nowoczesny sprzęt potrzebny do nauki zawodu.

Jak informuje magistrat, wsparcie finansowe otrzymają także wszystkie trzy samorządowe bursy. Środki te będą mogły zostać przeznaczone na zakup dodatkowego wyposażenia, w tym sprzętu AGD, takiego jak pralki, lodówki, suszarki bębnowe do ubrań czy kuchenki mikrofalowe. Pozwoli to na zwiększenie komfortu pobytu ponad 900 uczniów krakowskich szkół, którzy zamieszkują samorządowe bursy.