Ocena z religii i zachowania będzie nowym kryterium przyznawania stypendiów dla małopolskich uczniów

Fot. pixabay.com

Radni wojewódzcy zmienili nazwę „Małopolskiego Programu Stypendialnego” na „Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji” i ustalili nowe kryteria jego przyznawania. Od tej pory, z uwagi na patrona, będzie brana pod uwagę ocena z religii i zachowania.

- Podjęcie prac nad zmianą programu stypendialnego nie jest przypadkowe - argumentowała podczas wczorajszej sesji Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego. - Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek pana marszałka ustanowił św. Jana Pawła II Patronem Małopolski. 18 maja zeszłego roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, ale przede wszystkim wybitnego Małopolanina. Programowi stypendialnemu proponuje się więc nadanie nazwy Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek inny mógł być patronem małopolskiego programu stypendialnego. Na pewno sam takim Mistrzem był i to w wielu dziedzinach.

Stypendium dla grzecznych i religijnych

Zmieni się nie tylko nazwa. Radni zdecydowali o wprowadzeniu nowych kryteriów przyznawania stypendium. Warunkiem otrzymania pieniędzy ma być posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny z zachowania lub wzorowej w przypadku starania się o stypendium za aktywność społeczną. Dodatkowe punkty będzie można otrzymać za średnią ocen ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, do której ma być wliczana również ocena z religii, choć ta obowiązkowym przedmiotem nie jest.

Jak relacjonuje portal krknews.pl, podczas sesji sejmiku radny Wojciech Kozak (PSL) dopytywał, czy takie kryterium nie wyklucza uzdolnionych ateistów. Marta Malec-Lech (PiS) zaznaczyła, że alternatywnie przy średniej ocen będzie brana pod uwagę ocena z etyki, więc nie ma mowy o dyskryminacji niewierzących.

Ile wynosi stypendium?

Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji, realizowane ze środków własnych budżetu Województwa Małopolskiego w ramach przedsięwzięcia pod nazwa „Małopolski Program Stypendialny”, jest kontynuacją dotychczasowych działań, prowadzonych od roku szkolnego 2018/2019 w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego.

Wysokość stypendiów wynosi rocznie: w przypadku uczniów szkół podstawowych (klasy 5-8): 4.000 zł brutto, w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów I roku: 5.000 zł, a w przypadku studentów lat wyższych: 6.000 zł.

Uczniowie oraz studenci pierwszego roku pobierający naukę i mieszkający na terenie województwa małopolskiego, mogą ubiegać się o przyznanie Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji za szczególne osiągnięcia:

1) w zakresie aktywności społecznej,
2) artystyczne,
3) sportowe,
4) w naukach humanistycznych,
5) w naukach ścisłych,
6) w zakresie multidyscyplinarnych osiągnięć.

Studenci lat wyższych mogą ubiegać się o przyznanie Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji za szczególne osiągnięcia:

1) w zakresie aktywności społecznej,
2) w zakresie multidyscyplinarnych uzdolnień,
3) artystyczne,
4) sportowe.

Priko
03.05.2021 08:51
Państwo wyznaniowe
Matka dziecka, które nie chodzi na religie
29.04.2021 17:17
Takie rzeczy tylko w zaściankowej Małopolsce..
Estera
28.04.2021 16:41
Chyba kogoś ostro pogrzało halo tu ziemia nie każdy jest wierzący
Piotr Pawłowski
28.04.2021 12:25
Dyskryminacja osób bezwyznaniowych Art. 194 kodeksu karnego.
Bojownik o wolność
28.04.2021 10:10
Trucizna naszej katolickiej hegemonii
wkurzona polka